Zawodniczka na koniu

Ogólnopolski Mityng Jazdy Konnej i Ogólnopolski Turniej Badmintona

W czwartek 25 kwietnia w Kwidzynie rozpoczną się zmagania niepełnosprawnych sportowców z całego kraju. 115 sportowców z 18 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych będzie walczyło o medale w Ogólnopolskim Mityngu Jazdy Konnej i Ogólnopolskim Turnieju Badmintona.

Zawodniczka na koniu

Pierwsze treningi i preeliminacje rozpoczną się 25 kwietnia (czwartek), ale ceremonia, która oficjalnie otworzy zawody rozpocznie się 26 kwietnia o godz. 18:00 w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Wiejskiej. Zarówno mityng jazdy konnej, jak i turniej badmintona odbędą się już po raz ósmy. Niepełnosprawnym sportowcom będzie można kibicować do 28 kwietnia (niedziela). Patronat honorowy nad imprezą objął Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna.

Organizatorem zawodów jest Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Pomorskie. Współorganizatorzy to Olimpiday Specjane Polska, Urząd Miasta Kwidzyna i Starostwo Powiatowe w Kwidzynie. Województwo pomorskie reprezentować będą: Daniel Gietka, Izabela Gabrysiak, Maria Kosińska, Krzysztof Sawicki, Agnieszka Karpińska, Aleksandra Gdaniec, Dariusz Jaskólski, Dawid Szandrach i Artur Jurczak.

– W mityngu jazdy konnej wystartuje 45, natomiast w turnieju badmintona 70 zawodników. Wraz z nimi do Kwidzyna przyjedzie 37 osób. Poza tym w zawodach weźmie udział ok. 150 sędziów i wolontariuszy. Jazda konna odbędzie się na Terenach Rekreacyjno-Sportowych „Miłosna”. Znajdują się tam obiekty w pełni przystosowane do przeprowadzenia zawodów jeździeckich. Do dyspozycji zawodników będą odpowiednio wybrane i przygotowane konie. Wielokrotnie na terenie „Miłosnej” odbywały się zawody regionalne i ogólnopolskie. Turniej badmintona odbędzie się natomiast w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Wiejskiej w Kwidzynie – mówi Ewa Detko-Traczyk, dyrektor Olimpiad Specjalnych w województwie pomorskim i przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

Za stronę sportową mityngu jazdy konnej odpowiedzialne będą Katarzyna Fabjańczyk i Małgorzata Daniluk, natomiast w turnieju badmintona odpowiadał będzie Michał Zakrzewski.

– Przy organizacji turnieju współpracujemy ze Słupskim Klubem Badmintona. Wszyscy sportowcy, którzy wezmą udział w zawodach są zarejestrowani w Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne. Trenują w sekcjach działających przy różnych placówkach, takich jak specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, dzienne ośrodki pobytu, koła pomocy oraz inne – wyjaśnia Ewa Detko-Traczyk.

Dodaje, że zawody są podsumowaniem efektów treningowych uzyskanych z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Turnieje to także zachęta dla osób niepełnosprawnych do większej aktywności.

Ogólnopolskie zawody uzyskały wsparcie finansowe Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Miejskiego w Kwidzynie i Starostwa Powiatowego w Kwidzynie.

Zawodnik podczas gry w badmintona

Kibicujmy niepełnosprawnym sportowcom

25 kwietnia (czwartek)
12:00-18:00 – trening obserwowany, grupowanie, dobór koni (Tereny Rekreacyjno-Wypoczynkowe „Miłosna”)