Uczestnicy zawodów pływackich skaczą do wody

Pomorski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych 2016

Niepełnosprawni pływacy z województwa pomorskiego wzięli udział w Pomorskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych. Zawody odbyły się w pływalni kompleksu widowiskowo-sportowego w Kwidzynie. Pływacy startowali na dystansach 25 i 50 m, w różnych grupach sprawnościowych oraz w sztafecie 4 x 25 m.

Odbyły się także konkurencje dla zawodników o najsłabszych możliwościach. W zawodach wzięło udział dziesięć klubów Olimpiad Specjalnych z całego województwa.

– Zawody zorganizowaliśmy po raz drugi. Każdy klub Olimpiad Specjalnych mógł wystawić pięciu zawodników, którzy mogli wystartować w dwóch konkurencjach oraz sztafecie. Wyjątkiem były konkurencje dla zawodników o najniższych możliwościach, którzy mieli do pokonania dystans 15 m. Poprzez organizację zawodów chcemy pokazać, że niepełnosprawne osoby mogą uczestniczyć także w tego typu rywalizacji. W naszym województwie mamy dwanaście sekcji, w których trenują niepełnosprawni pływacy. Dostęp do basenów jest bardzo ograniczony. To przyczyna ograniczonej liczby zawodników, biorących udział w tego typu zawodach, ale cieszę się, że w mityngu startowało tak wielu pływaków. Oczywiście trudno zorganizować takie zawody bez wsparcia wielu osób, w tym wolontariuszy oraz ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – mówi Ewa Detko Traczyk, dyrektor Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska – Pomorskie.

W zawodach wystartowali zawodnicy z domów pomocy społecznej w Kwidzynie i Ryjewie, Zespołu Szkół Specjalnych w Kwidzynie i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie. Zawodnikom kibicowali między innymi Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu, Marcin Ostrowski, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Kwidzynie oraz Izabella Wiśniewska, zastępca przewodniczącego komisji gospodarki miejskiej, inicjatyw gospodarczych i rozwoju przedsiębiorczości w radzie miejskiej w Kwidzynie.

Wszyscy pływacy, zdobywcy złotych medali, wzięli udział w losowaniu. Wyłoniło ono zawodników, którzy wezmą udział w zawodach ogólnopolskich.