Zawodnicy podczas gry w warcaby

Pomorski Turniej Warcabowy Domów Pomocy Społecznej

Ponad 70 zawodników wzięło udział w Pomorskim Turnieju Warcabowym Domów Pomocy Społecznej. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Dom Pomocy Społecznej w Kwidzynie. W tym roku zawody rozegrano po raz siedemnasty. Turniej tradycyjnie odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kwidzynie. Warcabiści walczyli indywidualnie o Puchar Starosty Kwidzyńskiego, natomiast drużynowo o Puchar Burmistrza Kwidzyna. Rozegrano ok. 250 partii.

Zwycięzcą turnieju został Arkadiusz Wick z Domu Pomocy Społecznej w Strzebielinku. Drugie miejsce zajął Stanisław Janowski z Domu Pomocy Społecznej w Stegnie. Na trzecim miejscu turniej zakończył Jarosław Delikat z Domu Pomocy Społecznej w Chojnicach. Najlepszą drużyną turnieju okazała się reprezentacja Domu Pomocy Społecznej w Chojnicach. Drugie miejsce zajęli warcabiści z Domu Pomocy Społecznej w Stegnie. Puchar za trzecie miejsce trafił w ręce zawodników z Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Najlepszą zawodniczką turnieju została Elżbieta Pieńczewska z Domu Pomocy Społecznej w Ryjewie. Nagrodę Fair Play Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie otrzymał Eugeniusz Sadurek z Domu Pomocy Społecznej w Gniewie.

Po raz ostatni zawody poprowadziła Wiesława Cichowicz z Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie.

– Zaczynaliśmy nasze turnieje w Domu Pomocy Społecznej. Początkowo uczestniczyło w nich sześć ekip. Później w zawodach zaczęło uczestniczyć coraz więcej osób. W końcu zaczęliśmy organizować turnieje dla placówek z całego województwa pomorskiego. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Kazimierz Gorlewicz, dyrektor domu, który od początku wspierał organizację turnieju, a także połączył nas z panem Wiesławem Kitą, dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, który od lat udostępnia nam halę sportową, w której organizujemy turnieje – powiedziała Wiesława Cichowicz, która oficjalnie przekazała obowiązki organizowania przyszłych turniejów Kamili Gierczyńskiej.

Warcabistów powitał Kazimierz Gorlewicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie, który powiedział, że nadeszła zmiana pokoleniowa. Stwierdził, że po raz ostatni występuje w pomorskim turnieju warcabowym jako dyrektor domu. Podziękował wszystkim, którzy wspierali organizację zawodów w ciągu minionych lat.

– Cieszę się, że aż tylu zawodników uczestniczy w turnieju. Tak naprawdę niewiele można zrobić bez pomocy osób, które angażują się w organizację zawodów. Wiesława Cichowicz była duszą i sercem nie tylko tego turnieju, ale wszystkich zawodów. Będę ją namawiał, aby nadal nam pomagała. Ja również będę sprzyjał organizacji tego turnieju i będę starał się pomagać, aby nadal były organizowane nie tylko turnieje warcabowe, ale także turnieje tenisa stołowego – zapowiedział Kazimierz Gorlewicz.

Puchary, dyplomy i nagrody wręczyli zawodnikom Wiesław Wosiak, wicestarosta kwidzyński i Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. Sędzią głównym zawodów był Dominik Madej. Rolę sędziego technicznego pełnił ks. Przemysław Demski, kapelan Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie, a także terapeuta. Zamknięcia turnieju dokonał wicestarosta Wiesław Wosiak, który podziękował organizatorom, sędziom oraz uczestnikom za ich zaangażowanie i pasję, umożliwiające organizację zawodów.