Samorząd powiatu przyjął program działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2016-2021. Jego celem jest wspomaganie osób niepełnosprawnych, umożliwienie im jak najszerszego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym oraz przestrzeganie praw osób niepełnosprawnych. Zakłada także podniesienie świadomości społecznej w zakresie problemów niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kwidzyńskiego.
Program jest adresowany nie tylko do osób niepełnosprawnych, ale między innymi do ich rodzin, opiekunów, a także do organizacji pozarządowych oraz samorządów.
– Podstawą prawną jest ustawa o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. To szczegółowy program wynikający ze strategii. Jest zgodny z powiatową strategią rozwiązywania problemów społecznych. Program będzie stanowił podstawę o ubieganie się o środki zewnętrzne, poza pieniędzmi przyznawanymi algorytmem, czyli środki, które otrzymujemy w ramach zadań, które może realizować powiat. Poza tym bierzemy udział w różnych konkursach. Celem głównym programu jest poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych z terenu powiatu kwidzyńskiego poprzez wspieranie działań sprzyjających aktywności życiowej osób niepełnosprawnych, a tym samym przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu. Cel ten chcemy osiągnąć poprzez realizację czterech celów strategicznych. Źródłem finansowania zadań programu będą głównie środki otrzymywane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Funduszu Pracy, a także z budżetu powiatu – mówi Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.
Cele strategiczne to wspieranie działań służących podnoszeniu świadomości społecznej, w zakresie prawa osób niepełnosprawnych do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia, zwiększenie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, w tym z zaburzeniami psychicznymi, wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz zwiększenie dostępu do usług opiekuńczych, zdrowotnych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Według danych GUS z 2011 roku liczba osób niepełnosprawnych w powiecie kwidzyńskim to 9148 osób. Największą grupę stanowią osoby w wieku produkcyjnym (4905). W powiecie kwidzyńskim wśród osób niepełnosprawnych najwięcej jest kobiet (4691). Najczęstsze przyczyny niepełnosprawności to choroby układu krążenia, schorzenia neurologiczne, psychiczne oraz upośledzenie umysłowe, uszkodzenia i choroby narządu ruchu. Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba osób niepełnosprawnych w Polsce to prawie 4,7 mln osób. Osoby te stanowią 12,2 proc. mieszkańców kraju.
(jk)