Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie

Powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy

Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi ma powstać w Kwidzynie. Placówka będzie funkcjonowała w budynku, w którym znajduje się Zespół Szkół Specjalnych. Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, twierdzi, że jest już deklaracja wojewody o finansowaniu placówki.

– Istnieje potrzeba utworzenia miejsca w Kwidzynie, w którym osoby z zaburzeniami psychicznymi i wszystkimi sprzężeniami mogłyby uzyskać wsparcie w pokonywaniu różnych przeszkód i rozwiązywaniu problemów. Pieniądze, które chcemy uzyskać na funkcjonowanie domu mają zostać przyznane w ramach rządowego programu „Za życiem”. Czekamy obecnie na podpisanie umowy. Jeżeli uzyskamy pieniądze, to placówka zaczęłaby funkcjonować z początkiem sierpnia bieżącego roku – twierdzi Renata Majda.

Nie byłaby to pierwszego tego typu placówka działająca w powiecie kwidzyńskim. ŚDS funkcjonuje od lat w Okrągłej Łące, w gminie Sadlinki. To ośrodek wsparcia dziennego dla osób dorosłych przewlekle psychicznie chorych, upośledzonych umysłowo i wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Prowadzi go Fundacja Wspierania Społeczności Lokalnych „Sapere Aude”.