Poznanie systemu opieki nad osobami niepełnosprawnymi i seniorami była celem wizyty przedstawicieli różnych instytucji oraz organizacji z powiatu kwidzyńskiego w powiecie Osterholz. Organizatorem pobytu byli samorząd powiatu Osterholz i Rada Seniorów Osterholz-Scharmbeck, reprezentowana przez Gerdę Urbrock, która już kilka lat temu zabiegała o poszerzenie kontaktów partnerskich w zakresie aktywizacji osób starszych i niepełnosprawnych. To nie pierwsza tego typu wizyta. Dwa lata temu delegacja z powiatu kwidzyńskiego poznawała w niemieckim powiecie model wspierania osób starszych, a także rozwiązania związane z pomocą społeczną.
– Naszą delegację zaprosił samorząd zaprzyjaźnionego z nami powiatu Osterholz oraz Powiatowa Rada Seniorów. W jej skład weszli przedstawiciele instytucji, które zajmują się seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Podczas pobytu w powiecie Osterholz przedstawiono nam systemem opieki nad osobami niepełnosprawnymi i seniorami w Niemczech – twierdzi Anna Świątkowska ze Starostwa Powiatowego w Kwidzynie.
Delegacja, w składzie: Ewa Stec, prezes Stowarzyszenia „Seniorzy 50+”, Krystyna Chodara, reprezentująca domy pomocy społecznej w powiecie kwidzyńskim, Anna Świątkowska ze Starostwa Powiatowego w Kwidzynie i Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, odwiedziła między innymi przedszkole integracyjne oraz siedzibę Fundacji „Leben und Arbeiten im Niels-Stensen-Haus” w Lilienthal.
– Mieliśmy możliwość zapoznania się z działalnością fundacji, która wspiera osoby niepełnosprawne. W obiektach fundacji osoby niepełnosprawne mieszkają oraz pracują. Wspólnie z instruktorami prowadzą także działalność gospodarczą. Odwiedziliśmy także inne placówki, w tym domy dla seniorów w Bremen. Tego typu wizyty pozwalają podejrzeć wiele interesujących rozwiązań, które można wykorzystać w naszym powiecie, w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, a także związanych ze wsparciem dla seniorów – uważa Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie.
Wszyscy są zgodni, że należy zwiększać ofertę zajęć aktywizujących osoby starsze, a szczególnie organizować stałe miejsca spotkań oraz propagować działania służące ułatwieniom codziennego funkcjonowania osób niepełnosprawnych i starszych, tym bardziej, że zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, ogromnym problemem staje się starzejące społeczeństwo.
Umowa partnerska, pomiędzy niemieckim powiatem Osterholz i powiatem kwidzyńskim, została podpisana w 2006 roku. Od tego czasu zrealizowano wiele wspólnych projektów.
(jk)