Rampa dla wózków inwalidzkich
Fot. Andrzej Rembowski, Pixabay.com

Program wyrównywania szans między regionami

Ponad 600 tys. zł wyniosła wartość projektów, których celem jest likwidacja barier architektonicznych i transportowych w gminach powiatu kwidzyńskiego. O pieniądze z „Programu wyrównywania różnic między regionami” ubiegają się instytucje oraz samorządy z kilku gmin.

Program jest realizowany już kolejny rok przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Umowy są przygotowywane. Nie wiemy jeszcze ile pieniędzy dostaną poszczególne instytucje i samorządy, wnioskujące o przyznanie wsparcia. Na pewno będą to kwoty mniejsze, niż zostały ujęte w poszczególnych projektach, ale ważne, że te pieniądze są dostępne. To znaczne środki, które są przyznawane w kilku obszarach – twierdzi Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

Wnioski złożono w trzech tzw. obszarach. Obszar B dotyczy likwidacji barier w zakładach opieki zdrowotnej, urzędach i placówkach edukacyjnych w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania. Z likwidacją barier transportowych związany jest obszar D. Dzięki środkom z PFRON można pokryć część kosztów zakupu lub przystosowania pojazdów przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych. Wnioski z powiatu kwidzyńskiego dotyczą także obszaru G, skierowania do powiatów, poza algorytmem, pieniędzy na finansowanie zadań ustawowych dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

– Wnioski złożyli: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kwidzynie o dofinansowanie modernizacji łazienki, która zostanie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, Powiatowy Urząd Pracy o refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych oraz Spółka „Zdrowie” w Kwidzynie o dofinansowanie dostosowania ciągu komunikacyjnego na parterze szpitala dla osób niepełnosprawnych. O pieniądze zabiegają także Stowarzyszenie Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie, które planuje zakup pojazdu do przewozu niepełnosprawnych uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ryjewie i Urząd Gminy Gardeja, który także planuje zakup pojazdu, który umożliwi przewóz osób niepełnosprawnych – informuje Lidia Wiśniewska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Wartość wszystkich projektów to ponad 658 tys. zł.