Budynek przedszkola

Przedszkole bardzo kolorowe przyjmuje cały rok

Tworzą rodzinną, kameralną atmosferę, nie zapominając jednak o ważnym celu, jakim jest terapia dzieci niepełnosprawnych, dająca im szanse na osiągnięcie jak największej samodzielności.

Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne „Kolorowe” kończy rok swojej działalności. Uczęszczają do niego dzieci w wieku od 3 do 10 lat z upośledzeniem intelektualnym lub autyzmem z całego powiatu kwidzyńskiego. Placówkę prowadzi kwidzyńska Fundacja Wspierania Społeczności Lokalnych „Sapere Aude”. Organizacja ma bogate doświadczenie związane z pomocą dzieciom niepełnosprawnym. Od kilku lat prowadzi Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Okrągłej Łące, w gminie Sadlinki.

Budynek przedszkola

– Chcemy, aby nasze dzieci czuły się tutaj jak w domu. To dla nich tutaj jesteśmy. Nasze przedszkole ma już rok i cały czas się rozwijamy, zapewniając dzieciom różnorodne formy terapii. Zachęcam rodziców do odwiedzenia naszej placówki i skorzystania z naszej oferty. Dzieci przyjmujemy przez cały rok. Uważam, że tylko poprzez różnorodne zajęcia, które prowadzimy możemy dać dzieciom szanse na rozwój i samodzielność. Siedzenie w domu nie jest dobrym rozwiązaniem – mówi Jolanta Drywień, dyrektor Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego „Kolorowe” w Kwidzynie.

Przedszkole przyjmuje dzieci przez cały rok. Rodzic może więc w każdej chwili skorzystać z oferty placówki. Wychowanie, opieka, nauka i rewalidacja przygotowujące do realizacji obowiązku szkolnego to niektóre z zadań realizowanych w przedszkolu.

– Prowadzimy kompleksowe działania diagnostyczne. Na ich podstawie tworzymy indywidualny program pracy z dzieckiem. Zapewniamy różnorodne formy terapii, w tym terapię pedagogiczną, psychologiczną, logopedyczną oraz rehabilitację. Mamy odpowiednią, wykwalifikowaną kadrę, która pozwala nam realizować te wszystkie zadania. Wszystkie dzieci przyjmowane są do przedszkola nieodpłatnie. Rodzic nie musi za nic płacić – podkreśla Jolanta Drywień.

Jolanta Drywień, Paulina Wojciechowska, Małgorzata Sikorska i Monika Kojak z chłopcem
Na zdjęciu: Jolanta Drywień, dyrektor Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego „Kolorowe” w Kwidzynie, fizjoterapeuta Paulina Wojciechowska, psycholog Małgorzata Sikorska i Monika Kojak

Dzieci przyjmowane są do placówki na podstawie orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.

– Rodzice nie muszą martwić się o dowóz, gdyż ten zapewniają gminy, w których mieszka dziecko. Dzieci dowożone są samochodami dostosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych – informuje Jolanta Drywień.

Przedszkole powstało w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kwidzynie. Gmach został całkowicie zmodernizowany. Wszystkie pomieszczenia, w tym łazienki, zostały dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

– Staramy się, aby nasze zajęcia były atrakcyjne dla dzieci i żeby wynosiły z nich jak najwięcej – podsumowuje Jolanta Drywień.

Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne „Kolorowe”
przyjmuje dzieci w wieku od 3 do 10 lat z upośledzeniem
umysłowym lub autyzmem. Rekrutacja trwa cały rok.
82-500 Kwidzyn, ul. Malborska 85
tel. 55 261 02 57