Kobieta na wózku inwalidzkim w kuchni kroi awokado
Fot. Marcus Aurelius, Pexels.com

Świąteczne gotowanie bez barier

Zbliża się Wigilia, a to oznacza przygotowywanie wigilijnych potraw. Dla większości z nas nie jest to nic nadzwyczajnego, ale dla osób niepełnosprawnych samodzielne przygotowywanie potraw może być trudne. Na szczęście na rynku można znaleźć różne produkty, które mogą im pomóc – od desek do krojenia umożliwiających smarowanie chleba jedną ręką do noży dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Otwieracze do słoików i butelek

Niemal każdy co najmniej raz w życiu miał problem z otwarciem zbyt mocno zakręconej butelki albo słoika. Mając to na uwadze łatwo zrozumieć, że otwieranie słoików i butelek może sprawiać osobom niepełnosprawnym jeszcze większą trudność. Aby ułatwić tę czynność, można skorzystać z różnego rodzaju otwieraczy do słoików i butelek. Urządzenia te poprawiają chwyt wieczek od słoików oraz zakrętek, a dzięki zasadzie dźwigni umożliwiają odkręcenie ich przy użyciu mniejszej siły. Oprócz otwieraczy przystosowanych wyłącznie do otwierania słoików lub butelek można znaleźć też otwieracze uniwersalne, którymi można otwierać zarówno słoiki jak i butelki. Tego typu otwieracze nie są drogie i można je łatwo kupić na przykład przez internet, a mogą przydać się w każdym gospodarstwie domowym i nie tylko osobom niepełnosprawnym.

Uniwersalny otwieracz do słoików i butelek oraz słoik majonezu otwarty przy użyciu tego otwieracza

Deski kuchenne z narożnikiem

Jednym ze sposobów na ułatwienie przygotowywania posiłków mogą być deski kuchenne z narożnikiem. Deski takie są wyposażone w narożnik w kształcie litery L. Takie rozwiązanie umożliwia m.in. smarowanie pieczywa używając tylko jednej ręki. Jest to duże ułatwienie na przykład dla osób po amputacji. Tego typu deski występują też ze szpikulcami, na które można nabić np. owoce, warzywa albo pieczywo aby je unieruchomić i ułatwić krojenie. Deski nie przesuwają się po blacie dzięki zastosowaniu antypoślizgowego spodu. Kosztują od około 50 do 100 złotych.

Deska kuchenna z narożnikiem na której leży kromka posmarowana masłem, a na kromce opiera się nóż

Ergonomiczne noże

Rozwiązaniem ułatwiającym krojenie żywności są ergonomiczne noże, które zamiast trzonka mają specjalny uchwyt. Takie rozwiązanie umożliwia krojenie bez naprężania dłoni ani nadgarstka i jest odpowiednie na przykład dla osób o ograniczonej sile rąk. Noże te mogą mieć ostrza zarówno gładkie jak i ząbkowane. Oprócz noży dostępne są też takie narzędzia jak łopatki i tarki. Cena takich noży wynosi około kilkudziesięciu złotych.

Otwieracze do puszek z oczkiem

Puszki z oczkiem są znacznie wygodniejsze niż zwykłe puszki których wieczko trzeba przeciąć otwieraczem. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe narzędzie – wystarczy chwycić oczko palcem i pociągnąć. W przypadku osób niepełnosprawnych nie zawsze jednak jest to takie proste. Przeszkodą może być na przykład ograniczona siła rąk albo choroby stawów. Na rynku są dostępne jednak specjalne otwieracze, które powinny ułatwić otwieranie puszek z oczkiem. Wystarczy wsunąć koniec otwieracza pod oczko, podważyć i pociągnąć do siebie. Tego typu otwieracze nie są drogie – można je kupić za około 20-30 złotych.

Dłoń trzymająca otwieracz do puszek z oczkiem i otwierająca z jego pomocą puszkę gotowanej fasoli

Chwytaki do gorących talerzy

Choroby stawów i ograniczona siła lub mobilność dłoni mogą utrudnić przenoszenie talerzy – zwłaszcza gdy są one gorące (na przykład po ugotowaniu żywności w kuchence mikrofalowej). W tej sytuacji do pomocy można wykorzystać specjalne chwytaki. Umożliwiają one przenoszenie talerzy używając siły całej ręki, a nie tylko nadgarstka. Dodatkowo eliminują konieczność dotykania gorącego talerza, co ogranicza ryzyko oparzeń. Takie chwytaki kosztują od około 40 do 50 złotych.

Dłoń trzymająca talerz z jedzeniem przy użyciu chwytaka do gorących talerzy

Obieraczki na przyssawki

Niektóre osoby niepełnosprawne są zmuszone korzystać tylko z jednej ręki (na przykład na skutek amputacji). Obieraczka na przyssawki jest dobrym ułatwieniem dla takich osób. Wystarczy przymocować ją do blatu kuchennego przy użyciu przyssawek. Dzięki temu do obierania warzyw i owoców wystarczy jedna ręka. Koszt zakupu takiej obieraczki to około 70 złotych.

Dłoń trzymająca obierane jabłko nad obieraczką na przyssawki

Przemysław Rutkowski