Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie

Trudny czas dla bezdomnych

Ponad 50 osób bezdomnych z Kwidzyna przebywa obecnie w schroniskach. Przez cały czas na terenie Kwidzyna monitorowana jest sytuacja osób bezdomnych. Piotr Widz, wice burmistrz Kwidzyna, podkreśla, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej udziela wsparcia wszystkim potrzebującym. W razie potrzeby osoby takie umieszczane są w ośrodkach dla osób bezdomnych. Zapewniany jest im także gorący posiłek.

– W schronisku Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego mamy umieszczonych obecnie 31 osób, natomiast w schronisku Stowarzyszenia Na Rzecz Bezdomnych „Agape” przebywa 21 osób. W sytuacji gdy Straż Miejska lub pracownicy MOPS otrzymają zgłoszenia o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy lub dotrą do takich osób monitorując miejsca, w których mogą one przebywać, to będą je przekonywać aby zgodziły się, aby ten trudny okres spędzić w schronisku – podkreśla Piotr Widz.

MOPS pomaga także wydając posiłki osobom potrzebującym. Czynna jest łaźnia miejska dla osób bezdomnych. Bezdomni mogą nie tylko się umyć, ale otrzymać czyste ubranie.

– Wydawanie posiłków dla osób dorosłych realizuje bar „Lotos” i odbywa się to bez problemów. Łaźnia cały czas pracuje. W ostatnim tygodniu odbyło się pięćdziesiąt kąpieli, a tydzień wcześniej były to 63 kąpiele. W ostatnim tygodniu stycznia 83 razy osoby bezdomne korzystały z kąpieli w łaźni – twierdzi Piotr Widz.

Łaźnia dla osób bezdomnych powstała w 2019 roku w budynku przy ul. Hallera. Do dyspozycji osób bezdomnych są kabiny z natryskami oraz przebieralnia. Łaźnie prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

(op)