Uczą samodzielności, przygotowują do pracy

Konferencja „30 lat działalności WTZ w Kwidzynie – kierunki rozwoju i nowe wyzwania” była okazją do przypomnienia roli jak pełnią warsztaty terapii zajęciowej. Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, przypomniała, że warsztaty terapii zajęciowej to placówki, które umożliwiają rehabilitację zawodową i społeczną w zakresie zdobywania i przywracania umiejętności do podejmowania zatrudnienia, ale też funkcjonowania w życiu codziennym. – Uczestnikami warsztatów mogą być osoby niepełnosprawne ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ale muszą mieć wskazanie do uczestnictwa w terapii wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje i stowarzyszenia, ale też przez inne podmioty. Ważna kwestia to bieżące finansowanie. 90 proc. środków pochodzi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a 10 proc. to środki samorządu powiatu. Oczywiście można dodać inne źródła finansowania. Działalność warsztatu jest niezarobkowa, ale ewentualny dochód sprzedaży produktów i usług, wykonywanych przez uczestników w ramach terapii zajęciowej może zostać przeznaczony na różne wydatki związane z integracją społeczną uczestników, między innymi na wycieczki – podkreśla Renata Majda.

Dodaje, że zasadniczą formą terapii jest terapia zajęciowa.

– Istnieje wiele form takich terapii, dzięki którym uczestnicy uczą się czynności życia codziennego, zaradności osobistej, a także rozwijają psychofizyczną sprawność oraz podstawowe i często specjalistyczne umiejętności zawodowe, w takich pracowniach, jak np. wikliniarska i komputerowa. Dla każdego uczestnika jest opracowany indywidualny program rehabilitacji. Poza terapią zajęciową warsztaty terapii zajęciowej wykorzystują najczęściej zajęcia ruchowe, ogólnousprawniające, komunikację społeczną, terapię psychologiczną – wyjaśnia Renata Majda.

Dodaje, że w powiecie kwidzyńskim działają dwa warsztaty terapii zajęciowej: w Górkach i Ryjewie. W zajęciach terapeutycznych w Górkach uczestniczy 47 niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kwidzyńskiego, z miasta Kwidzyna, gminy Kwidzyn, gminy i miasta Prabuty, gminy Gardeja i gminy Sadlinki. W Warsztacie Terapii Zajęciowej w Ryjewie z zajęć korzystają 42 osoby z gminy Ryjewo i gminy Kwidzyn.

(op)