Napis „Unijny Certyfikat COVID” w języku polskim i angielskim
Fot. gov.pl/certyfikat

Unijny Certyfikat COVID dostępny w smartfonie

Od 21 czerwca, o cztery dni wcześniej niż pierwotnie planowano, Unijny Certyfikat COVID jest dostępny w aplikacjach mobilnych mObywatel i mojeIKP. Dotychczas można było go pobrać tylko przy użyciu Internetowego Konta Pacjenta lub otrzymać w formie druku w punkcie szczepień przeciw COVID-19 albo u lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Aplikacja mObywatel pełni funkcję cyfrowego portfela dając łatwy dostęp do naszych dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy i dowody rejestracyjne pojazdów oraz umożliwia m.in. realizację e-recept i sprawdzenia stanu punktów karnych. mojeIKP natomiast umożliwia zarządzanie e-receptami i e-skierowaniami na Internetowym Koncie Pacjenta. Obie aplikacje można pobrać za darmo na urządzenia z systemem iOS i Android. Do korzystania z nich potrzebny jest profil zaufany, który można bezpłatnie utworzyć na stronie internetowej pz.gov.pl potwierdzając naszą tożsamość przy użyciu konta bankowego, przeprowadzając wideorozmowę z urzędnikiem, używając e-dowodu lub wypełniając wniosek online i potwierdzając go w jednej z ponad 2000 placówek.

Po wstępnym pobraniu Unijnego Certyfikatu COVID w aplikacji mObywatel do jego okazania nie jest potrzebne połączenie z internetem. Ponadto Unijny Certyfikat COVID zastąpił wcześniej stosowane krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu, które było przyznawane po odbyciu pełnego cyklu szczepień.

Unijny Certyfikat COVID jest elektronicznym zaświadczeniem potwierdzającym szczepienie, status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na COVID-19. Jego zadaniem jest ułatwienie poruszania się na terenie Unii Europejskiej w okresie pandemii. Od 1 lipca będzie uznawany przez wszystkie kraje Unii. Certyfikat dla osób zaszczepionych jest ważny od 14. dnia do roku po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki przeciw COVID-19, dla ozdrowieńców ważny jest od 11. do 180. dnia po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19, a dla osób z negatywnym wynikiem testu – przez 48 godzin.

Przemysław Rutkowski