Plakat z informacjami na temat profilaktyki raka płuc

Walka z rakiem płuc rozpoczęta

Szpital Zdrowie w Kwidzynie rozpoczął realizację programu profilaktycznego, którego celem jest wczesne wykrywanie raka płuca wśród mieszkańców powiatu kwidzyńskiego. Program, który rada powiatu przyjęła 31 stycznia bieżącego roku, ma być realizowany do 2025 roku.

Samorząd powiatu chce zatrzymać rosnący poziom zachorowań na nowotwór złośliwy oskrzela i płuca. Program w całości finansowany jest z budżetu powiatu kwidzyńskiego. Chętni, którzy kwalifikują się do badań mogą się już rejestrować. W jego ramach mają zostać między innymi przeprowadzone szkolenia personelu medycznego, działania informacyjno-promocyjne oraz badania przesiewowe płuc wśród mieszkańców powiatu kwidzyńskiego. Badania mają objąć mieszkańców w wieku od 55 do 74 lat, przede wszystkim osoby, które paliły lub palą papierosy. Rak płuc od kilku lat jest dużym problemem. Liczba osób, które zapadają na nowotwór płuc w województwie pomorskim, a także w naszym powiecie rośnie. Z badań mogą skorzystać między innymi osoby, których historia konsumpcji tytoniu wynosi 30 paczkolat (paczkolata to liczba paczek papierosów dziennie × lata palenia). Dotyczy to także osób, których okres abstynencji w paleniu papierosów jest równy lub większy niż 15 lat. Z badań mogą skorzystać też mieszkańcy, u których nie zdiagnozowano raka płuc przed zgłoszeniem się do programu, a także osób, które nie miały wykonanej tomografii komputerowej klatki piersiowej w ciągu 3 miesięcy poprzedzających datę planowanego badania oraz bez przeciwwskazań do jego wykonania. Rejestracja prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-18:00 pod numerem tel. 538 533 530. Badania będą wykonywane w soboty w godz. 9:00-14:00. Po otrzymaniu wyniku badania zostanie umówiona wizyta konsultacyjna do lekarza – specjalisty chorób płuc. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w latach 2015-2018 największą liczbę zachorowań i zgonów związanych z nowotworami w powiecie kwidzyńskim zanotowano z powodu nowotworu złośliwego oskrzela i płuca. Poza tym w powiecie, w latach 2009-2018, liczba zachorowań na raka płuca wzrosła o 35 proc., a liczba zgonów z tego powodu wzrosła o 10 proc. Według autorów programu nowotwory płuca w bardzo wczesnych stadiach zaawansowania zazwyczaj nie powodują objawów i bywają czasami wykrywane w badaniach radiologicznych wykonanych z innych przyczyn. Na realizację programu profilaktycznego samorząd powiatu zamierza przeznaczyć ogółem 532 tys. zł. W tym roku planowane są wydatki w kwocie 169 tys. zł. Badaniami ma zostać objętych 1167 mieszkańców powiatu kwidzyńskiego.

Plakat z informacjami na temat profilaktyki raka płuc