Mężczyzna na koniu

Wystartują Olimpiady Specjalne

Mityng gimnastyczny i turniej tenisa stołowego rozpoczną tegoroczny sezon startów zawodników Olimpiad Specjalnych. Zawody zaplanowano na 1 marca w Kwidzynie. W tym roku pomorski oddział Olimpiad Specjalnych planuje organizację ok. 20 różnego rodzaju zawodów. Wśród planowanych imprez są Pomorski Mityng w Trójboju Siłowym, Pomorski Mityng Lekkoatletyczny i Pomorski Mityng Jeździecki.

– Nie zabraknie w tym roku Pomorskiego Turnieju Piłki Ręcznej Zunifikowanej. Przypomnę, że w ubiegłym roku odbył się pierwszy taki turniej, dzięki któremu piłka ręczna stała się oficjalną dyscypliną Olimpiad Specjalnych. Planujemy między innymi Pomorskie Regaty Kajakowe, które odbędą się w Sztumie oraz turnieje bowlingowy, badmintona, koszykówki i unihokeja – zapowiada Ewa Detko-Traczyk, dyrektor Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Pomorskie z siedzibą w Kwidzynie.

Olimpiady Specjalne to jedyna organizacja pozarządowa, która organizuje zawody na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim zgodnie z Ceremoniałem Olimpijskim. Stowarzyszenie ma zgodę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

– Każdego roku organizujemy kilkanaście różnych zawodów regionalnych, podsumowujących pracę zawodników i trenerów. Bez organizacji zawodów osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie miałyby możliwości w sposób aktywny i zorganizowany spędzenia czasu wolnego. Kolejny rok będziemy realizowali też Program Rodzinny, którego celem jest aktywizacja rodziców, rodzeństwa oraz krewnych zawodników Olimpiad Specjalnych. Kontynuowany będzie program „Młodzi Sportowcy”, w ramach którego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną organizowane są zabawy sportowe. W ten sposób przygotowujemy młodych zawodników do udziału w zawodach Olimpiad Specjalnych. Program ten wdrażany jest w przedszkolach, w tym w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi w Kwidzynie – twierdzi Ewa Detko-Traczyk.

W pomorskim oddziale funkcjonuje 31 klubów, w których na co dzień trenuje 574 zawodników. Uprawiane dyscypliny sportowe to między innymi pływanie, lekkoatletyka, koszykówka, badminton, bocce, bowling, kolarstwo, jazda konna, piłka nożna, trójbój siłowy, jazda na wrotkach, żeglarstwo, kajakarstwo, tenis stołowy, tenis ziemny, gimnastyka, hokej halowy oraz narciarstwo biegowe.

Zawody regionalne Olimpiad Specjalnych w 2017 r.

1 marca w Kwidzynie

Pomorski Mityng Gimnastyczny i Pomorski Turniej Tenisa Stołowego