XVII Pomorski Mityng Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych

Niepełnosprawni jeźdźcy z województwa pomorskiego wystartowali w Pomorskim Mityngu Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych. To już siedemnasty mityng zorganizowany przez regionalny oddział Olimpiady Specjalne Polska-Pomorskie.

Uczestnicy mityngu jazdy konnej

Współorganizatorzy mityngu, to kluby Olimpiad Specjalnych przy Warsztat Terapii Zajęciowej i Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie oraz Klub Olimpiad Specjalnych „Olimp”, działający przy Zespole Szkół Specjalnych w Kwidzynie. Zawody odbyły się na Terenach Rekreacyjno-Wypoczynkowych „Miłosna” w Kwidzynie. Nie zabrakło olimpijskiego ceremoniału. Sportowcom asystowali insp. Mirosław Iljin i mł. insp. Wojciech Lorek ze Straży Miejskiej w Kwidzynie, którzy należą do Światowej organizacji „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”.

Uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie na koniu prowadzonym na lonży
Magda Ginter (WTZ Kwidzyn) pokonuje tor przeszkód

Mityng otworzył Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu kwidzyńskiego. Niepełnosprawnych zawodników dopingowali Kazimierz Gorlewicz, prezes oddziału regionalnego Olimpiady Specjalne Polska-Pomorskie, Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu kwidzyńskiego, Marcin Ostrowski, wiceprezes oddziału regionalnego Olimpiady Specjalne Polska-Pomorskie oraz Bogdan Muchowski, sekretarz oddziału regionalnego Olimpiady Specjalne Polska-Pomorskie. Sędzią głównym zawodów była Małgorzata Daniluk, która przez cały rok pomaga niepełnosprawnym jeźdźcom przygotowywać się do zawodów. Ewa Detko-Traczyk, dyrektor Olimpiad Specjalnych w województwie pomorskim, podkreśla, że to jedno z najtrudniejszych wyzwań dla niepełnosprawnych sportowców.

– Zawodnicy, w zależności od poziomu sprawności, startują w różnych klasach. Konkurencje jakie odbywają się podczas zawodów to bieg z przeszkodami, wyścig dookoła beczek oraz wyścig sztafet. Najtrudniejszą konkurencją, która odbyła się jeszcze przed ceremonią otwarcia jest ujeżdżenie. Mityng to przede wszystkim podsumowanie całorocznej pracy trenerów i zawodników, którzy wiele miesięcy spędzili na treningach. Poprzez zawody chcemy także pokazać, że tą bardzo trudną dyscyplinę mogą uprawiać z powodzeniem osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Chciałam także podkreślić, że nie byłoby tego mityngu bez wolontariuszy. Ich pomoc jest nieoceniona – podkreśla Ewa Detko-Traczyk.

Dla zawodników, w zależności od ich poziomu sprawności oraz umiejętności, przygotowano dwie trasy do biegu z przeszkodami. Slalom, wolta, cavaletti i przenoszenie kapelusza z jednego stojaka na drugi, to tylko z niektórych z elementów, które na swojej trasie mieli do pokonania zawodnicy.

Tradycyjnie podczas mityngu regionalnego wśród złotych medalistów wylosowano zawodników, którzy mają szansę wziąć udział w ogólnopolskich zawodach jazdy konnej. Wśród nich był Krzysztof Lech, reprezentujący Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie z siedzibą w Górkach.

– W biegu z przeszkodami, w swojej klasie, zdobyłem złoty medal. Dzięki temu wziąłem udział w losowaniu na zawody ogólnopolskie. Zostałem wylosowany i bardzo się z tego cieszę – twierdzi Krzysztof Lech.

Szanse na wyjazd mają także: Łukasz Błaszak (WTZ Malbork), Grzegorz Plewa (ZSS Kwidzyn), Łukasz Hartaman (ZSS Kwidzyn), Ewelina Stępczyńska (ZSS Kwidzyn), Mateusz Jagielski (ZSS Kwidzyn), Natalia Korzyńska (SOSW Barcice), Damian Kohnert (ZSS Kwidzyn) i Krzysztof Lagowski (WTZ Kwidzyn).

Uczestnicy mityngu jazdy konnej
Najlepsi jeźdźcy w sztafecie (klasa B): I miejsce – Łukasz Błaszak i Dariusz Jaskólski (WTZ Malbork), II miejsce – Patrycja Pielecka i Daniel Kuriata (WTZ Kwidzyn), III miejsce – Łukasz Hartman i Sebastian Bykowski (ZSS Kwidzyn) i IV miejsce – Anna Łopacińska (DPS Kwidzyn) i Roksana Szymańska (WTZ Malbork). Na zdj. z Małgorzatą Daniluk – sędzią głównym zawodów.

Wyniki zawodów

Ujeżdżenie – klasa B