Strzykawka i fiolki ze szczepionką
Fot. Arek Socha, Pixabay.com

Zadbaj o szczepienia

Jesień jest okresem, w którym dochodzi do zwiększonej liczby zachorowań. Warto więc zadbać o swoje zdrowie. Bardzo ważna jest prawidłowa dieta wraz z odpowiednią ilością aktywności fizycznej oraz snu. Dobrze jest również zadbać o szczepienia, które są cenną bronią w walce z chorobami zakaźnymi.

Niebezpieczna grypa

Jedną z poważniejszych chorób okresu jesienno-zimowego jest grypa. Choć u osób zdrowych rzadko dochodzi do poważnych powikłań, choroba ta może być groźna szczególnie u osób starszych i przewlekle chorych. Jedną z głównych metod walki z grypą są coroczne szczepienia. W Polsce są one zalecane wszystkim osobom od 6. miesiąca życia, u których nie stwierdzono przeciwwskazań do szczepienia. Szczepienie przeciw grypie jest bezpłatne dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 18 lat, seniorów w wieku od 65 lat oraz kobiet w ciąży. Osobom w wieku od 18 do 64 lat przysługuje natomiast 50-procentowa refundacja. W tegorocznym sezonie grypowym w Polsce stosuje się inaktywowane szczepionki zawierające rozszczepione wirusy grypy Vaxigrip Tetra i Efluelda (druga z tych szczepionek ma zwiększoną zawartość antygenów i jest przeznaczona dla osób starszych), inaktywowaną szczepionkę podjednostkową zawierającą powierzchniowe białka wirusa grypy Influvac Tetra oraz atenuowaną żywą szczepionkę donosową Fluenz Tetra. Skuteczność szczepionek przeciw grypie szacuje się na poziomie od 40 do 70%. Są one dostępne na receptę, którą można otrzymać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Szczepienie może być przeprowadzone w przychodni lub w aptece. Dostępna jest również mapa punktów szczepień przeciw grypie, którą można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl/aktualnosc/zaszczep-sie-na-grype.

Plakat z informacjami o szczepieniu przeciw grypie

COVID-19 ciągle groźny

Tej jesieni możemy spodziewać się również wzrostu liczby zachorowań na COVID-19. Warto więc być na bieżąco ze szczepieniami przeciw tej chorobie. Od 15 kwietnia dostępna jest trzecia dawka przypominająca, którą mogą przyjąć osoby od 60. roku życia, mające upośledzoną odporność lub pracujące w podmiotach medycznych. Warunkiem jest przyjęcie drugiej dawki przypominającej w postaci szczepionki jednowalentnej. Ponadto pod koniec sierpnia Europejska Agencja Leków wydała pozytywną opinię na temat szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech) dostosowanej do podwariantu Omikron XBB.1.5, znanego również jako Kraken. Dla tej nowej szczepionki zaleca się uproszczony schemat szczepień – jedną dawkę dla osób dorosłych i dzieci w wieku od 5 lat niezależnie od historii wcześniejszych szczepień przeciw COVID-19 oraz od jednej do trzech dawek dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat w zależności od tego, czy odbyły pełny cykl szczepień podstawowych lub chorowały na COVID-19. Zaktualizowana szczepionka powinna być dostępna w Polsce jeszcze w październiku lub w listopadzie. Na szczepienie przeciw COVID-19 można zarejestrować się dzwoniąc na bezpłatną infolinię pod numerem 989 (infolinia jest czynna w godzinach 7:00-20:00), realizując e-skierowanie logując się na Internetowym Koncie Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl lub w aplikacji mobilnej mojeIPK albo kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

Plakat z informacjami o uaktualnionej szczepionce przeciw COVID-19

Szczepionka przeciw RSV

W tegorocznym sezonie chorobowym dostępna będzie również szczepionka przeciw syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV) o nazwie Arexvy. Szczepionka pod koniec kwietnia uzyskała pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków. Jest to szczepionka inaktywowana, składająca się z antygenu w postaci białka (glikoproteiny F) syncytialnego wirusa oddechowego oraz adjuwantu AS01E zawierającego ekstrakt roślinny Quillaja. Przeznaczona jest dla osób w wieku od 60 lat. Cykl szczepienia składa się z jednej dawki podawanej domięśniowo. Szczepionka niestety nie jest tania – aby ją otrzymać, należy liczyć się z wydatkiem około 1000 złotych.

Plakat z informacjami o szczepieniu przeciw RSV

HPV – Bezpłatne szczepienia

Od czerwca natomiast młodzież w wieku 12 i 13 lat może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus ten jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy i może prowadzić też do nowotworów jamy ustnej, okolic głowy i narządów płciowych. W Polsce stosuje się dwie szczepionki przeciw HPV – 2-walentną Cervarix oraz 9-walentną Gardasil 9. Cykl szczepień składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie od 5 do 13 miesięcy. Szczepionka podawana jest domięśniowo. Dziecko na szczepienie przeciw HPV można zarejestrować w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, przez infolinię pod numerem 989 oraz przez Internetowe Konto Pacjenta.

Plakat z informacjami o szczepieniu przeciw HPV dla młodzieży

Przemysław Rutkowski