Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego strzygą uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach

Fryzjerki mobilne z kwidzyńskiego MOW

Mobilne Fryzjerki to projekt wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Kwidzynie. Uczennice trzeciej klasy Szkoły Branżowej nr 6 przy MOW uczą się w klasie o kierunku fryzjer. Wspólnie wpadły na pomysł, aby stworzyć projekt, który pozwoli im nie tylko podnieść poziom umiejętności fryzjerskich, ale także wyjść poza mury szkoły i spróbować pokazać swoje umiejętności w różnych miejscach, poznając przy tym ludzi oraz wykonywane przez nich zajęcia.

Fryzjerki z MOW rozpoczęły realizację swojego projektu we współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Górkach, prowadzonym przez Fundację „Misericordia”. Przed rozpoczęciem projektu musiały sobie zapewnić odpowiednie narzędzia pracy. Wychowanki ośrodka wzięły udział w Kwidzyńskim Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych organizowanym przez Stowarzyszenie Akwedukt i otrzymały dofinansowanie z Urzędu Miasta Kwidzyna oraz Europejskiego Korpusu Solidarności (programu Unii Europejskiej) na zakup niezbędnych przyborów i narzędzi do pracy. Adeptki sztuki fryzjerskiej zaproponowały niepełnosprawnym uczestniczkom i uczestnikom WTZ w Górkach strzyżenie, uczesanie i upięcie włosów, a także farbowanie i pasemka. W ramach projektu wychowanki planują przeprowadzenie ośmiu lub dziewięciu warsztatów fryzjerskich. Cztery z nich zostaną wzbogacone wykładami na temat higieny, pielęgnacji, doboru fryzur i wizażu. Projekt to także sprawdzenie możliwości świadczenia usług poza salonem fryzjerskim. To ostatni rok nauki wychowanek i ostatni rok pobytu w ośrodku. W bieżącym roku szkolnym przyszłe fryzjerki czeka egzamin zawodowy. Opiekunem grupy jest Renata Kowalska, nauczycielka przedmiotu w Szkole Branżowej nr 6 w Kwidzynie. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kwidzynie im. Janusza Korczaka w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia. To placówka resocjalizacyjno-rewalidacyjno-integracyjna dla dziewcząt. MOW znajduje się w gestii marszałka województwa pomorskiego. Każdego roku w ośrodku przebywa ok. 60 dziewcząt. Wychowanki mają od 13 do 19 lat. Jednym z głównych celów pracy ośrodka jest umożliwienie wychowankom ukończenia szkoły oraz zdobycia zawodu. Wychowanki otrzymują w placówce wszechstronną pomoc wychowawczą, psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną, a także medyczną.