Ilustracja wirusa SARS-CoV-2

Zniesiono większość obostrzeń

Rząd z początkiem marca zniósł większość restrykcji mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa – nie obowiązują już limity liczby osób, kluby i dyskoteki wznowiły działalność, a urzędy wróciły do pracy stacjonarnej. Decyzję o zniesieniu ograniczeń uzasadniono malejącą liczbą zakażeń i łagodniejszym niż w przypadku innych wariantów przebiegu choroby u osób zakażonych dominującym już wariantem Omikron.

– Dziś widzimy po wielu konsultacjach medycznych i obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam właściwie przez wiele miesięcy – poinformował podczas konferencji prasowej 23 lutego premier Mateusz Morawiecki.

Wciąż obowiązują ograniczenia, które rząd uznaje za niezbędne, tzn. obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, kwarantanna osób, które miały kontakt z osobą zakażoną oraz izolacja osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. 25 stycznia okres kwarantanny został skrócony z 10 do 7 dni. 15 lutego natomiast tak samo został skrócony okres izolacji. Warto również przypomnieć, że od 27 lutego 2021 r. usta i nos można zasłaniać wyłącznie przy użyciu maseczki – niedopuszczalne już jest stosowanie w tym celu m.in. przyłbic, chust i szalików.

Przemysław Rutkowski