Flaga Unii Europejskiej

Przygotowują unijny projekt

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie będzie zabiegało o środki unijne na realizację projektu, który ma pomóc rodzinom zastępczym, ich wychowankom oraz dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, informuje, że konkurs dotyczący tego typu działań ma zostać ogłoszony w czwartym kwartale tego roku.

– Ma on dotyczyć przede wszystkim projektów związanych z pieczą zastępczą. To szkolenia dla kandydatów na rodziców zastępczych, a także dla rodzin zastępczych. Kolejnym zadaniem ma być pomoc w usamodzielnieniu się wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Realizowaliśmy już podobne zadania między innymi ramach w ramach programu „Krok w dorosłość”. Uzyskaliśmy wówczas środki z Europejskiego Funduszu Społecznego. Mam nadzieję, że uda się nam pozyskać pieniądze. Przygotowujemy się obecnie do udziału w konkursie – mówi Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Warunkiem ubiegania się o pieniądze unijne było przyjęcie przez samorząd powiatu strategii rozwiązywania problemów społecznych w powiecie kwidzyńskim na lata 2016-2021. Przyjęto go na początku tego roku.

– Dokument stanowi uzupełnienie strategii rozwoju społeczno-gospodarczego powiatu kwidzyńskiego. Jest też punktem wyjścia do opracowania innych, bardzo szczegółowych programów z zakresu polityki społecznej, jak chociażby programu z zakresu działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Program jest też podstawą do ubiegania się o środki zewnętrzne. Chodzi głównie o środki unijne lub pochodzące z innych źródeł – wyjaśnia Renata Majda.

W dokumencie określono trzy cele strategiczne. To opieka nad dzieckiem i rodziną, pomoc i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i marginalizacji osób niepełnosprawnych i starszych oraz aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Poprzez strategię samorząd chce doprowadzić do sprawnie funkcjonującego systemu wsparcia rodzin, dzieci i młodzieży, zapewniającego różnorodne formy pomocy. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie liczby rodzin zastępczych, głównie rodzin zawodowych oraz rodzinnych domów dziecka, zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych i seniorów oraz wzrost liczby osób aktywnych zawodowo.

(jk)