Człowiek jest jak książka…Większość ludzi widzi tylko okładkę, mniejszość czyta wstęp, wielu wierzy tylko krytykom, nieliczni poznają treść.
Już 30 listopada 2015 r. w Resturacji Momento przy ul. Grudziądzkiej w godzinach od 11.00 – 16.00, będzie można poznać treść wybranych książek, czyli porozmawiać z osobami należącymi do grup postrzeganych stereotypowo. A wszystko to w ramach Żywej Biblioteki.
Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem pełnią rolę Żywych Książek. Żywa Biblioteka nie koncentruje się na jednym temacie czy jednej mniejszości, ale dotyka problemu dyskryminacji w możliwie najszerszym kontekście. Dlatego Żywe Książki pochodzą z bardzo różnorodnych środowisk, mają zróżnicowany status społeczny, wyznanie, zawód, odcień koloru skóry, orientację seksualną, status materialny, wykształcenie, sprawność, wiek, poglądy, wygląd. Łączy ich wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacji wobec inności poprzez przekazanie swojego doświadczenia.
Na półce naszej Żywej Biblioteki znajdują się m.in.: mama dziecka niepełnosprawnego, osoba na wózku, Niemka, wychowanka Domu Dziecka,
Do Żywej Biblioteki może przyjść każdy, kto chce poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego sytuacji, poglądach, życiu. Jest to także przestrzeń do weryfikacji własnych stereotypów. Nie ma tutaj tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności ani moderatorów. Każdy Czytelnik/Czytelniczka ma 30 minut na prywatną rozmowę z wybraną Żywą Książką.
Żywa Biblioteka jest bezpłatna i otwarta 30 listopada 2015 r. w godz. 11:00-16:00.
Żywa Biblioteka jest jednym z działań realizowanych w ramach projektu „Wirtu@lni-Re@lni” realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.