Przybory szkolne

Wyprawka także dla niepełnosprawnych uczniów

Z rządowego programu dotyczącego pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” mogą korzystać także uczniowie niepełnosprawni, w tym słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Pomoc może zostać przeznaczona na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych.

Program obejmuje uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2014/2015 do klas II, III lub VI szkoły podstawowej, klas II, III lub VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia i klasy III szkoły ponadgimnazjalnej (zasadnicza szkoła zawodowa, liceum ogólnokształcące lub technikum, klasy VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasy VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasy III liceum plastycznego, klasy III lub IX ogólnokształcącej szkoły baletowej).

– Pomoc przysługuje uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, tj. 539 zł netto na osobę w rodzinie. W przypadku uczniów, którzy nie spełniają kryterium dochodowego zachowano możliwość ubiegania się o pomoc dla ucznia. Każda gmina ma możliwość przyznać taką pomoc do 5% uczniów z klas objętych programem, przekazując dyrektorom szkół limit uczniów, którym dyrektor szkoły może udzielić pomocy poza ww. kryterium dochodowym. Na wsparcie mogą liczyć także uczniowie niepełnosprawni z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego bez względu na kryterium dochodowe. W tym roku do otrzymania podręczników uprawnione są nowe grupy uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Są to uczniowie słabosłyszący, z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją oraz z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera – informuje Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

Pomoc jest udzielana na wniosek rodziców ucznia, prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka lub pełnoletniego ucznia albo na wniosek nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą rodziców ucznia czy też prawnych opiekunów lub rodziców zastępczych. Wnioski o przyznanie pomocy dostępne są na stronach internetowych samorządów gminnych. Można tam znaleźć także szczegóły dotyczące realizacji programu.

(jk)