Michał Pryjomski z Zespołu Szkół Specjalnych w Kwidzynie zwyciężył podczas Biegu Osób Niepełnosprawnych, w kategorii mężczyzn powyżej 18 roku życia. Wśród pań najlepsza okazała się Ewa Matysiak, reprezentująca SKS „Sokół” Malbork. W biegu wzięło udział kilkudziesięciu zawodników.
Impreza od trzynastu lat towarzyszy Unijnemu Ogólnopolskiemu Biegowi Ulicznemu, którego organizatorem jest Kwidzyński Klub Lekkoatletyczny „Rodło”. Organizatorem biegu dla niepełnosprawnych osób jest Dom Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 600 m.
– Już po raz piętnasty spotykamy się na Unijnym Ogólnopolskim Biegu Ulicznym z okazji wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej. Od trzynastu lat biegamy razem z osobami niepełnosprawnymi i ta symbioza nam bardzo odpowiada. Współpracujemy w sprawie organizacji biegu i efekty tej współpracy są widoczne. Jest coraz więcej startujących osób. Chciałem podziękować wszystkim opiekunom, trenerom za przygotowanie zawodników do rywalizacji – mówi Leszek Kwiatkowski, prezes Kwidzyńskiego Klubu Lekkoatletycznego „Rodło” w Kwidzynie.
Zawodników, trenerów, opiekunów i rodziców powitał Roman Bera, wiceburmistrz Kwidzyna.
– Przypominam sobie 2004 rok. Na kilka miesięcy przed wejściem naszego kraju do struktur Unii Europejskiej zastanawialiśmy się, w jaki sposób uczcić to wydarzenie w Kwidzynie. Z pomocą przyszedł nam Leszek Kwiatkowski, który wraz z gronem przyjaciół postanowił zorganizować uliczny bieg unijny dla wszystkich chętnych, od najmłodszych do seniorów – wspomina Roman Bera, który dokonał otwarcia Unijnego Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego.
Niepełnosprawnym zawodnikom kibicowała Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.
Rywalizacja okazała się bardzo zacięta. Wśród mężczyzn powyżej 18 roku życia za Michałem Pryjomskim (ZSS Kwidzyn) przybiegł Daniel Kuriata, reprezentujący Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie. Obaj stoczyli zaciętą walkę na finiszu.
– Zrobiłem błąd. Wydawało mi się, że wygrałem i zwolniłem. Nie zauważyłem, że ktoś mnie wyprzedza i przegrałem – twierdzi Daniel Kuriata, który już cztery razy wygrywał bieg.
Tym razem musiał zadowolić się drugim miejscem. Trzeci na mecie był Robert Pokora ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Okrągłej Łąki (gmina Sadlinki). Wśród pań powyżej 18 roku życia po raz drugi zwyciężyła Ewa Matysiak (SKS „Sokół” Malbork). Drugie miejsce zajęła Agnieszka Urbanowicz, a trzecie Elżbieta Brzoza. Obie reprezentowały Środowiskowy Dom Samopomocy w Okrągłej Łące.
Niepełnosprawni zawodnicy startowali w kilku kategoriach, w tym kobiety do 18 lat i powyżej, mężczyźni powyżej 18 lat i dzieci do lat 10. Nie zabrakło osób na wózkach elektrycznych, a także wózków pchanych. W tej ostatniej konkurencji kondycją musieli wykazać się opiekunowie i rodzice niepełnosprawnych uczestników biegu. Wśród zawodników wylosowano nagrody niespodzianki, które wręczyli Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Roman Bera, wiceburmistrz Kwidzyna.
(jk)
Wyniki biegu osób niepełnosprawnych
Mężczyźni powyżej 18 lat
I miejsce – Michał Pryjomski ZSS Kwidzyn
II miejsce – Daniel Kuriata WTZ Kwidzyn
III miejsce – Robert Pokora ŚDS Okrągła Łąka
Kobiety powyżej 18 lat
I miejsce – Ewa Matysiak SKS „Sokół” Malbork
II miejsce – Agnieszka Urbanowicz ŚDS Okrągła Łąka
III miejsce – Elżbieta Brzoza – ŚDS Okrągła Łąka
Kobiety do 18 lat
I miejsce – Paulina Tarnowska ZSS Kwidzyn
II miejsce – Sonia Wachowiak MOW Kwidzyn
III miejsce – Julia Rędzińska ZSS Kwidzyn
Dzieci do 10 lat
I miejsce – Zuzanna Depta Przedszkole „Kolorowe”
II miejsce – Stanisław Boguszewicz Przedszkole „Kolorowe”
III miejsce – Lena Toboła Przedszkole „Kolorowe”
Wózki pchane
I miejsce – Kamil Drelich ŚDS Okrągła Łąka
II miejsce – Łukasz Bulzacki ZSS Kwidzyn
III miejsce – Oskar Szemraj ZSS Kwidzyn
Wózki elektryczne
I miejsce – Małgorzata Janiszewska DPS Kwidzyn
II miejsce – Celina Małkowska DPS Kwidzyn