Przecięcie wstęgi

31 lat Fundacji „Misericordia”

Fundacja „Misericordia” to jedna z trzech pierwszych organizacji pozarządowych założonych w Kwidzynie. Powstała w 1992 roku z inicjatywy pierwszego, wybranego w wolnych wyborach, samorządu miasta Kwidzyna oraz Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. Miłosierdzia Bożego. Fundacja znana jest z organizowania różnych akcji charytatywnych, których celem jest wspieranie osób ubogich, chorych i niepełnosprawnych. Osobą, która od początku kieruje jej działaniami jest Kazimierz Gorlewicz, prezes fundacji.

Fundacja „Misericordia” jako pierwsza sprowadziła do Kwidzyna pierwsze elektryczne wózki i przekazała je nieodpłatnie osobom niepełnosprawnym. Utworzyła także, działającą do dzisiaj wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Była to pierwsza tego typu placówka na terenie byłych województw elbląskiego i gdańskiego. Jej pomysłodawcą był Kazimierz Gorlewicz. W wypożyczalni można nieodpłatnie wypożyczyć wózki inwalidzkie zwykłe i elektryczne, kule, balkoniki, a także specjalne łóżka do opieki nad obłożnie chorymi. Wypożyczalnia działa do dzisiaj przy siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach. Pierwszy sprzęt rehabilitacyjny trafił do wypożyczalni z partnerskiego dla Kwidzyna, dolno-saksońskiego miasta Celle. Fundacja przekazuje także pozyskany sprzęt, który w dużej mierze dociera jako dar zakonu Joannitów i dzięki osobistemu wsparciu, którego mieszkańcom powiatu kwidzyńskiego udziela dr Christian Meyl, rycerz zakonu i honorowy obywatel Kwidzyna, różnym placówkom, w tym domom pomocy społecznej oraz kwidzyńskiemu hospicjum. Przejęcie kompletnie zdewastowanego dworku w Górkach i przywrócenie mu dawnej świetności to najbardziej ambitne i bardzo trudne zadanie, które podjęła Fundacja „Misericordia”. Zrujnowany kompletnie dworek był przed wojną ostoją polskości. Gościli w nim Stefan Żeromski i Jan Kasprowicz. Wspierali oni w 1920 roku Polaków, którzy mieli się opowiedzieć w ogłoszonym plebiscycie za przyłączeniem Warmii, Mazur i Powiśla do Polski. Posiadłość należała do Jana Kowalskiego. Pomysł, aby wykorzystać obiekt jako siedzibę Warsztatu Terapii Zajęciowej został zrealizowany. Dzisiaj dworek jest nie tylko siedzibą WTZ, ale także fundacji, która nadal prowadzi nie tylko przejęty w 2004 roku warsztat, ale udziela pomocy chorym i potrzebującym. Organizacja zaangażowała się także w pomoc mieszkańcom Ukrainy, zarówno przebywającym w powiecie kwidzyńskim, jak i mieszkającym w Barze. To partnerskie miasto grodu nad Liwą. Zabytkowy dworek w Górkach, siedziba Warsztatu Terapii Zajęciowej, został w 2006 roku nazwany Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych im. ks. Wojciecha Kruka. Od początku, aż do końca swojego życia ks. prałat Wojciech Kruk, kierował Radą Fundacji „Misericordia”, inicjował i wspierał utworzenie miejsca, w którym prowadzona byłaby rehabilitacja osób niepełnosprawnych.

Przecięcie wstęgi
Ksiądz Wojciech Kruk