Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie

Asystent osoby niepełnosprawnej

Trwa nabór wniosków osób niepełnosprawnych do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Można je złożyć najpóźniej do 24 lutego do godz. 15:00 w siedzibie PCPR przy ul. Hallera w Kwidzynie.

Program ma zapewnić wsparcie chorym oraz niepełnosprawnym mieszkańcom powiatu kwidzyńskiego. Pieniądze na jego realizację pochodzą ze środków Funduszu Solidarnościowego. Program został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a jego realizatorem w powiecie kwidzyńskim kolejny rok będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. Wnioski mogą składać pełnoletni mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego, którzy posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne. Program pozwala na bezpłatne korzystanie z pomocy osobistego asystenta, który będzie pomagał w wykonywaniu przez osoby niepełnosprawne codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym, to między innymi pomoc, która umożliwi wyjście do kina, parku, urzędu, lekarza, dotarcie na rehabilitację, lub umożliwienie zrobienie zakupów.

– W ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” wsparcie otrzyma 19 osób niepełnosprawnych z naszego powiatu. Na jego realizację powiat otrzymał środki w wysokości ponad 397 tys. zł z Funduszu Solidarnościowego – twierdzi Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

Asystentem osoby niepełnosprawnej mogą być osoby, które nie są członkami rodziny uczestnika programu, posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka i fizjoterapeuta. Kandydaci na asystenta muszą posiadać co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu.