Wieczorne zdjęcie siedziby Fundacji „Misericordia” w Górkach. Na pierwszym planie znajduje się fontanna.

Dewastacje w zabytkowym parku

Uszkodzono oświetlenie fontanny przy zabytkowym dworku w Górkach, w gminie Kwidzyn. Zdarzenie zostało zarejestrowane 19 listopada przez kamery monitoringu. Fontanna i dworek znajdują się przy parku, na którego terenie już wielokrotnie zdarzały się akty wandalizmu i kradzieże. Dworek jest siedzibą Warsztatu Terapii Zajęciowej, prowadzonym przez Fundację „Misericordia”.

W zajęciach prowadzonych w warsztacie uczestniczy 47 niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kwidzyńskiego. Zajęcia prowadzone są w różnych pracowniach, w tym pracowni gospodarczo-ogrodniczej, której rolą jest dbanie o zabytkowy park i jego infrastrukturę.

– Parkiem opiekują się osoby niepełnosprawne. Wkładają w to bardzo dużo pracy i serca, tym bardziej jest nam przykro, że zdarzają się osoby, które przychodzą tylko po to, aby niszczyć jego infrastrukturę. Fundacja „Misericordia”, która jest właścicielem parku, postanowiła, że będzie on otwarty dla wszystkich, którzy będą chcieli z niego korzystać, dlatego teren jest ogólnie dostępny i nie został ogrodzony. Każdy, kto chce przyjść do parku i spędzić w nim czas jest mile widziany. Apelujemy jednak, aby korzystać z tego miejsca we właściwy sposób, aby służył nam wszystkim przez cały rok – podkreśla Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach.

Park oraz dworek są stale monitorowane przez system kamer wysokiej rozdzielczości. Obraz z kamer nagrywany jest 24 godziny na dobę.