Ukrainki przygotowują posiłki z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach

Gotowały z uczestnikami WTZ

Grupa Ukrainek, które przebywają w powiecie kwidzyńskim z powodu napaści Rosji na Ukrainę odwiedziła Warsztat Terapii Zajęciowej w Górkach, prowadzony przez Fundację „Misericordia”. Ukrainki od ponad roku uczestniczą w wielu różnych projektach, realizowanych przez Fundację M.A.P.A. Obywatelska, w tym pomagających w integracji ze społecznością lokalną oraz nauce języka polskiego.

Fundacja M.A.P.A. Obywatelska uczestniczyła między innymi aktywnie w realizacji projektu powiatu kwidzyńskiego i samorządu województwa „Pomorskie z Ukrainą, Powiat Kwidzyński z Ukrainą”, którego celem jest wspieranie obywateli Ukrainy, którzy z powodu agresji rosyjskiej musieli opuścić swoje domy. Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach, przedstawił historię zabytkowego dworku w Górkach, który jest siedzibą warsztatu oraz omówił działalność WTZ. W rolę tłumacza wcieliła się Olena Halagiera z rady Fundacji „Misericordia”. Ukrainki postanowiły ugotować soliankę, zupę popularną w niektórych regionach Ukrainy. W przygotowaniu składników potrzebnych do ugotowania zupy pomagali niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. Spotkanie zakończone zostało wspólną degustacją zupy przygotowanej przez Ukrainki.