Olimpiada osób niepełnosprawnych

Jedyna taka olimpiada

To jedyna w roku okazja, aby osoby o różnym, także o znacznym stopniu niepełnosprawności, mogły razem rywalizować. Ponad 100 niepełnosprawnych osób z różnych ośrodków, warsztatów terapii zajęciowej, szkół i przedszkoli wzięło udział w Powiatowej Olimpiadzie Kół i Środowisk Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem imprezy jest Kwidzyński Klub Lekkoatletyczny „Rodło”. Współorganizatorzy to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Dom Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Organizację imprezy wsparło Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji. Zawody odbyły się po raz czwarty.

Olimpiada osób niepełnosprawnych

– Do udziału w pierwszej olimpiadzie zgłosiły się cztery drużyny, reprezentujące różne placówki. W tegorocznej edycji mieliśmy już dziewięć drużyn. Podczas olimpiady rozgrywane są rożne konkurencje, zarówno indywidualne, jak i drużynowe, ale rywalizacja jest sprawą drugorzędną. Cały czas podkreślam wszystkim uczestnikom, że najważniejsza jest dobra zabawa. Pracujemy obecnie nad nową formułą przyszłorocznej olimpiady, ale jeszcze za wcześnie na szczegóły – mówi Lech Kwiatkowski, prezes Kwidzyńskiego Klubu Lekkoatletycznego Rodło.

Olimpiada osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawnym zawodnikom kibicowali Kazimierz Gorlewicz, przewodniczący rady miejskiej w Kwidzynie, Roman Bera, wiceburmistrz Kwidzyna, Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu, Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie oraz Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu, który uważa, że tego typu imprezy powinny odbywać się częściej.

– To znakomity pomysł. Niepełnosprawna młodzież potrzebuje takiej rywalizacji, a przede wszystkim dobrej zabawy. Cieszę się, że tak aktywnie działają różne organizacje, które zajmują się przygotowywaniem takich imprez. W olimpiadzie wzięło udział wiele osób niepełnosprawnych z naszego powiatu, co świadczy o tym, że to bardzo potrzebna impreza. Zadaniem samorządu powiatowego jest wspieranie organizacji takich imprez oraz niepełnosprawnych mieszkańców naszego powiatu i to robimy – podkreśla Jerzy Śnieg.

Niepełnosprawni uczestnicy imprezy rywalizowali w różnych konkurencjach, dostosowanych do możliwości każdego uczestnika. Nie zabrakło dyskoteki, kończącej rywalizację sportową. Do tańca przygrywał uczestnikom zespół z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, z siedzibą w Górkach.

(jk)

Olimpiada osób niepełnosprawnych