Informacja o szczepieniu dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 latach

Już od szóstego miesiąca życia

Od 12 grudnia ubiegłego roku ze szczepień przeciw COVID-19 mogą skorzystać dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Choć dzieci rzadziej chorują niż osoby dorosłe i na ogół przechodzą chorobę łagodnie, mogą im grozić groźne powikłania, w tym wieloukładowy zespół zapalny, znany jako PIMS (ang. pediatric inflammatory multisystem syndrome).

Szczepienie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że 12 grudnia zostało wystawionych około 1,9 miliona e-skierowań. Dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 4 lat podawana jest szczepionka Comirnaty firmy Pfizer-BioNTech. Schemat szczepienia jest nieco inny niż u starszych dzieci – składa się z trzech dawek podawanych w odstępie 3 tygodni między dwiema pierwszymi dawkami oraz 8 tygodni między drugą a trzecią dawką. Pojedyncze dawki również są mniejsze i wynoszą 0,2 mililitra. Szczepionka podawana jest domięśniowo, a dokładne miejsce podania zależy od wieku i masy dziecka. Aby zarejestrować dziecko na szczepienie, możemy zadzwonić na bezpłatną infolinię pod numerem 989 (infolinia jest czynna codziennie w godzinach 7:00-20:00), zrealizować e-skierowanie logując się na swoje Internetowe Konto Pacjenta przy użyciu przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej mojeIPK albo kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

Przemysław Rutkowski