Artyści podczas występu

Niezwykłe przedstawienia w kwidzyńskim teatrze

Młodzi aktorzy z 19 grup teatralnych z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wzięli udział w Kwidzyńskim Forum Teatralnym Placówek Kształcenia Specjalnego. Na deskach kwidzyńskiego teatru prezentowali przedstawienia o różnorodnej tematyce i formie. Tegoroczne forum miało szczególny charakter, gdyż odbyło się już po raz dwudziesty piąty. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Kwidzynie.

Współorganizatorzy forum to marszałek województwa pomorskiego, pomorski kurator oświaty, starosta kwidzyński oraz burmistrz Kwidzyna. Honorowy patronat nad imprezą objął Rzecznik Praw Obywatelskich. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli samorządu, w tym Romana Bery, wiceburmistrza Kwidzyna i Jerzego Śniega, przewodniczącego rady powiatu kwidzyńskiego. Anna Jankowska, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie, twierdzi, że forum jest prawdziwym świętem dla pracowników i wychowanek placówki.

– Zawsze z niecierpliwością czekamy na przyjazd naszych przyjaciół, z którymi znamy się od wielu lat. Oczywiście przygotowanie forum wymaga bardzo dużo pracy, dlatego chciałam podziękować wszystkim pracownikom i wychowankom oraz sponsorom. Bez nich nie udałoby się nam zorganizować tego przedsięwzięcia. Nagrodziliśmy drobnymi upominkami zespoły, które najdłużej są z nami. To Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Braniewa, które są z nami już po raz 23. Młodzieżowy Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Debrzna brał udział w naszym forum już 19 razy, a po raz 17 wystąpiła grupa teatralna z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Malborku. Dla naszego zespołu teatralnego to już 25 występ – mówi Anna Jankowska.

Podkreśliła także brak o. Jana Pawła z Tyńca, który przez wiele lat był jednym z prowadzących forum. Dwa lata temu zmarł nagle, ale na zawsze pozostaje w pamięci organizatorów i uczestników forum.

Imprezę poprowadzili aktor Michał Juszczakiewicz, Tomasz Podgórski oraz Marian Pietrusiak, były dyrektor MOW, który po 25 latach pożegnał się z forum, jak sam powiedział, zwalniając miejsce młodszym.

Monika Lipińska, zastępca dyrektora MOW, zwracając się do zgromadzonej publiczności powiedziała, że dobre rzeczy rodzą się tam, gdzie spotykają się dobrzy ludzie, gdzie jest przestrzeń do marzeń.

– Teatr jest właśnie takim miejscem. Na tej scenie dzieją się nieprzewidywalne rzeczy. Realizują się i kształtują nieprawdopodobne wartości życiowe i najbardziej nieprawdopodobne marzenia, które dostarczają nam wielu emocji i wielu wzruszeń – powiedziała Monika Lipińska.

Mimo że wszystkie spektakle zajęły podczas forum pierwsze miejsce, to nie mogło zabraknąć jury, któremu tradycyjnie już przewodniczył Adama Karaś. W skład jury weszli Elżbieta Zachorowska i Michał Juszczakiewicz. Organizatorom forum, z okazji jubileuszu, podziękował Roman Bera, wiceburmistrz Kwidzyna, wręczając dyplom mistrzowski dla organizatorów podpisany przez przyjaciół forum.

– Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kwidzynie im. Janusza Korczaka złożył egzamin i otrzymał tytuł Mistrza Twórczości Teatralnej – powiedział Roman Bera, przekazując mistrzowski certyfikat Annie Jankowskiej, dyrektorowi MOW.

Adam Karaś, przewodniczący jury, uznał, że forum to jedna z najlepszych imprez kulturalnych, w których uczestniczył.

– Jeżdżąc na wiele festiwali teatralnych, uczestnicząc w wielu spotkaniach artystycznych, nasz festiwal, mogą już tak powiedzieć, bo 25 lat jesteśmy wszyscy razem, jest festiwalem najlepszym, najpiękniejszym. Mam nadzieję, że certyfikat, którzy otrzymał MOW, umożliwi edukowanie i kształcenie nowych adeptów sztuki teatralnej – stwierdził Adam Karaś.

Powiat kwidzyński, podczas XXV Kwidzyńskiego Forum Teatralnego Placówek Kształcenia Specjalnego, reprezentowało kilka ośrodków. Zespół teatralny „Plama” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie, zaprezentował przedstawienie „Pocket Friend”, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Kwidzynie, prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” wystawił sztukę „O rybaku i złotej rybce”, natomiast Zespół Teatralny „Fikcja” z Zespołu Szkół Specjalnych w Kwidzynie zaprezentował sztukę „Kruszyna szczęścia”, a Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Prabutach „Czerwonego Kapturka”. „Tacy jacy Orewiacy” z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Okrągłej Łące (gmina Sadlinki) przedstawili sztukę „Sezon na… Nic nie musi być zrobione, wszystko dozwolone”. „Kolorowa Akademia” Niepublicznego Przedszkola Kolorowego z oddziałami specjalnymi i integracyjnymi w Kwidzynie zaprezentowała przedstawienie „Witajcie w naszej bajce”.

Imprezie towarzyszył konkurs plastyczny „Sztuka w Plakacie”, reklamujący prezentowaną sztukę teatralną. Pierwsze miejsce przyznano Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Uśnicach za plakat przedstawienia „Marionetki życia” oraz Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Kwidzynie za plakat sztuki „Pocket Friend”. Drugie miejsce zajął Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Gdyni za przygotowanie plakatu „Czarnoksiężnik z krainy Oz”.