Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie podczas zajęć z kinezyterapii

Nowe wyposażenie dla WTZ

Warsztaty terapii zajęciowej w Górkach (gmina Kwidzyn) oraz w Ryjewie otrzymały pod koniec ubiegłego roku dofinansowanie do zakupu nowego sprzętu, w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III, realizowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Samorząd powiatu kwidzyńskiego uczestniczy w programie od początku jego uruchomienia w 2003 roku.

Jego realizacją zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. Program podzielony jest na obszary, które obejmują różne formy wsparcia. Obszar B dotyczy likwidacji barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszanie się i komunikowanie. Jeden z nich dotyczy przeciwdziałania degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej.

– W tym zakresie złożono dwa projekty, których celem jest doposażenie lub wymiana zużytego wyposażenia znajdującego się w pracowniach terapeutycznych. Umożliwi to realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych uczestników warsztatów – twierdzi Lidia Wiśniewska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Ryjewie, prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” uzyskał dofinansowanie z PFRON w kwocie ponad 11 tys. zł. Środki własne stowarzyszenia to ok. 2,9 tys. zł. Od stycznia 2020 roku WTZ w Ryjewie działa w nowym budynku użyczonym stowarzyszeniu przez samorząd gminy. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup dalszego wyposażenia warsztatu. Warsztat Terapii Zajęciowej w Górkach uzyskał dofinansowanie z PFRON w kwocie ponad 17,5 tys. zł. Do tego środki własne Fundacji „Misericordia” to ponad 7,6 tys. zł. Warsztat zakupił sprzęt do pięciu pracowni terapeutycznych oraz sprzęt do rehabilitacji.

Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął już kierunki tegorocznych działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Wyrównywania różnic między regionami”. Zwiększono środki na zakup przez samorządy lub organizacje pozarządowe mikrobusów lub autobusów do przewozu osób niepełnosprawnych służących ich rehabilitacji. Maksymalna kwota na zakup mikrobusu, bez przystosowania do przewozu wózków inwalidzkich, wynosić będzie 100 tys. zł, dotychczas 80 tys. zł. Kwota dofinansowania na zakup mikrobusu specjalnego, przystosowanego do przewozu wózków inwalidzkich, wynosić będzie 120 tys. zł (dotychczas 105 tys. zł), natomiast kwota dofinansowania na zakup autobusu wynosić będzie 300 tys. zł, dotychczas 270 tys. zł.