Wanda Masalska-Szymanek i Bogdan Muchowski

Odchodzą, ale będą wspierać WTZ

Mógł kierować Warsztatem Terapii Zajęciowej w Górkach, prowadzonym przez Fundację „Misericordia”, jeszcze przez długie lata. Bogdan Muchowski, który kierował warsztatem ponad 30 lat, postanowił przekazać stery młodszemu pokoleniu. Odchodzi także Wanda Masalska-Szymanek, psycholog warsztatu, która postanowiła zakończyć pracę w warsztacie 1 kwietnia.

Bogdan Muchowski był przy narodzinach warsztatu w 1993 roku. Placówka rozpoczęła wówczas działalność w budynku Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Bezpośrednio angażował się w proces budowania warsztatu w nowej siedzibie, która powstała na bazie odrestaurowanego zabytkowego dworku w Górkach w gminie Kwidzyn. Jest współtwórcą dokumentacji, która powstała na potrzeby warsztatów terapii zajęciowej, którą do dzisiaj wykorzystują warsztaty w całej Polsce. Swoją pracę w WTZ rozpoczynał z trzema pracowniami, w których rehabilitacją społeczną i zawodową objęte były 22 osoby. Obecnie w zajęciach, w dziewięciu wyspecjalizowanych pracowniach terapeutycznych, bierze udział 47 niepełnosprawnych uczestników z całego powiatu kwidzyńskiego. Bogdan Muchowski wprawdzie postanowił, że więcej czasu będzie poświęcał rodzinie, ale nadal będzie służył radą i pomocą nowemu kierownikowi, którym została Anna Kowalska. To pedagog, która ma duże doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Przez kilka lat pracowała w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Górkach. Kolejnym etapem kariery była praca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kwidzynie. Bogdan Muchowski zamierza nadal wspierać warsztat pracując społecznie w Radzie Fundacji „Misericordia”. Z warsztatu 1 kwietnia odchodzi także bardzo doświadczona psycholog Wanda Masalska-Szymanek. Od ponad trzydziestu lat angażuje się w pracę z osobami niepełnosprawnymi, szczególnie z osobami z Zespołem Downa na terenie Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego. Była między innymi prezesem Towarzystwa na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Kwidzynie. Brała czynny udział w tworzeniu ram funkcjonowania między innymi Warsztatu Terapii Zajęciowej, a także placówek integracyjnych w Kwidzynie. Kierowała Katolickim Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym, działającym w ramach Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej w Kwidzynie. Wprowadziła wówczas nowoczesne systemy szkoleń dla rodziców zastępczych, w tym program PRIDE, opartym na programie stosowanym w Stanach Zjednoczonych. Wprawdzie odchodzi z WTZ, ale nadal będzie go wspierała swoją wiedzą i doświadczeniem pracując społecznie w Fundacji „Misericordia”.