Dzieci biorą udział w olimpiadzie

Olimpiady Specjalne w zabytkowym dworku

Najmłodsi sportowcy, którzy w przyszłości będą brali udział w zawodach organizowanych w ramach Olimpiad Specjalnych, zaprezentowali się w Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Górkach (gmina Kwidzyn). Prezentacja programów „Młodzi Sportowcy” oraz „Programu Rodzinnego” odbyła się podczas festynu edukacyjno-rekreacyjnego „Powrót do folwarku, czyli integracja w dworku”.

Dzieci biorą udział w olimpiadzie

Impreza była też okazją do pokazania działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, prowadzonego przez Fundację Misericordia, a którego siedziba znajduje się w zabytkowym dworku w Górkach. Organizatorzy festynu to Fundacja „Misericordia” w Kwidzynie oraz Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych – Pomorskie.

Spotkanie z dziećmi
Młodzi sportowcy z Przedszkolnego Klubu „Gumisie”

Wszystkich uczestników festynu powitali Kazimierz Gorlewicz, prezes Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska – Pomorskie, Ewa Detko-Traczyk, dyrektor Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska – Pomorskie oraz Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie. Do Górek przyjechała też Małgorzata Topczewska z Biura Narodowego Olimpiady Specjalne Polska, koordynator „Programu Rodzinnego” oraz programu „Młodzi Sportowcy”.

– „Program Rodzinny” istnieje tak naprawdę od początku działalności Olimpiad Specjalnych w Polsce, natomiast program „Młodzi Sportowcy” powstał w 2005 r. Do Polski trafił ok. 2009 r., przed Europejskimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych i powoli obejmuje większość oddziałów regionalnych. „Młodzi Sportowcy” to program skierowany do dzieci w wieku od 2 do 7 lat z niepełnosprawnością intelektualną, a także dla dzieci w pełni sprawnych. Jest to program gier i zabaw sportowych, który stymuluje rozwój fizyczny, społeczny, a także intelektualny. Można go realizować zarówno w przedszkolach czy to integracyjnych czy też specjalnych, jak i w domach lub podczas zabaw w grupie rówieśniczej. To zestaw gier i zabaw, w które mogą angażować się nie tylko dzieci, ale i członkowie rodzin czy rodzeństwo. Ma to być przede wszystkim fajna zabawa – twierdzi Małgorzata Topczewska.

Szkolenie w sali rehabiitacji
Szkolenie prowadzone przez Olimpiady Specjalne

Dodaje, że program realizowany jest głównie w przedszkolach, ale bardzo ważne jest angażowanie rodziców.

– Ćwiczenia, wykonywane podczas zajęć programowych w przedszkolu powinny być utrwalane podczas zabaw w domu. Bardzo ważna jest również organizacja spotkań integracyjnych, w których uczestniczą dzieci, trenerzy i rodzice. Rodzice mogą razem ćwiczyć ze swoimi dziećmi. To okazja do wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń oraz rozmów ze specjalistami – twierdzi Małgorzata Topczewska.

Marcin Pułka, fizjoterapeuta w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi w Kwidzynie oraz trener młodych sportowców z Przedszkolnego Klubu „Gumisie” twierdzi, że program ćwiczenia dostosowany jest do ich możliwości.

– Ostatecznym celem treningu jest pokazanie maksymalnych umiejętności dziecka i tym samym przygotowanie do uczestnictwa w zawodach w oficjalnych dyscyplinach sportu Olimpiad Specjalnych. Festyn w Górkach, połączony także z warsztatami dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością, to świetny przykład integracji, a także budowanie wiary w możliwości każdego dziecka – uważa Marcin Pułka.

Magdalena Chmielecka, dyrektor Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi dodaje, że młodzi sportowcy mieli już możliwość wzięcia udziału w pokazach sportowych. Nie była to więc dla nich pierwsza taka prezentacja.

Występ artystyczny w dużej sali
Występ artystyczny Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie

Podczas festynu zaprezentował się Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie. Można było wziąć udział w warsztatach plecionkarskich, ceramicznych i plastycznych. Nie zabrakło występów artystycznych i zabaw rekreacyjnych. Wśród gości, którzy przybyli na festyn byli między innymi Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu kwidzyńskiego oraz Wiesław Wosiak, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Kwidzynie. Festyn miał także bardziej roboczą stronę, gdyż Małgorzata Topczewska, koordynator „Programu Rodzinnego” oraz programu „Młodzi Sportowcy” oraz psycholog Wanda Masalska-Szymanek poprowadziły szkolenie dla osób, które uczestniczą w realizacji programów Olimpiad Specjalnych.

(jk)

Zajęcia w pracowni ceramicznej
Warsztaty ceramiczne
Zajęcia w pracowni wikliniarskiej
Warsztaty wikliniarskie