Rampa dla wózków inwalidzkich
Fot. Andrzej Rembowski, Pixabay.com

Pieniądze na windę i aktywizację

Sfinansowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej oraz uzyskanie środków do wymiany windy w budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie, to zadania na realizację których pozyskano w ubiegłym roku pieniądze, w ramach programu wyrównywania różnic między regionami.

Program jest realizowany od 2003 roku przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jego celem jest między innymi likwidacja barier architektonicznych i transportowych, a także aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych. O pieniądze ubiegać się mogą instytucje oraz samorządy. Realizatorem programu jest samorząd powiatowy, który powierzył to zadanie Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie.

– W ramach programu sfinansowano zadania dotyczące rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, w zakresie refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej oraz pozyskano dofinansowanie do wymiany i zakupu dźwigu osobowego w istniejącym szybie windy w budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. Winda pozwoli na samodzielną obsługę przez osoby niepełnosprawne, w tym również osoby niewidzące i niesłyszące oraz poruszające się na wózku inwalidzkim. Projekt zostanie zrealizowany w tym roku – zapowiada Lidia Wiśniewska, koordynator programu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jeszcze 15 listopada ubiegłego roku przyjął kierunki, które zamierza realizować w 2017 roku w ramach programu wyrównywania różnic między regionami. Określono między innymi tzw. obszary na które będzie można uzyskać wsparcie finansowe. Dofinansowanie będzie można uzyskać między innymi na likwidację barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy, likwidację barier komunikacyjnych czyli zakup pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych oraz na tworzenie warsztatów terapii zajęciowej.

Kierunki programu w 2017 roku

Obszary programu:

• Obszar B – likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania;
  • Obszar C – tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych;
  • Obszar D – likwidacja barier transportowych;
  • Obszar E – dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych;
  • Obszar F – tworzenie warsztatów terapii zajęciowej;
  • Obszar G – skierowanie do powiatów poza algorytmem dodatkowych środków na finansowanie zadań ustawowych dotyczących

Możliwości dofinansowania w 2017 roku

• Obszar B – do 150 tys. zł na likwidację barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania;
  • Obszar C – do 34 tys. zł na każde nowoutworzone stanowisko pracy w spółdzielni socjalnej osób prawnych, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na tym stanowisku;
  • Obszar D – na likwidację barier transportowych do:
    • 80 tys. zł dla samochodów osobowych, zwanych dalej “mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-miejscowymi, specjalnie przystosowanymi do przewozu osób na wózkach inwalidzkich,
    • 70 tys. zł dla pozostałych samochodów osobowych, zwanych dalej “mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-miejscowymi,
    • 250 tys. zł dla autobusów;
  • Obszar E – do 9 tys. zł na każdą osobę niepełnosprawną, która będzie w sposób stały korzystała z rezultatów projektu, przy czym projekt musi dotyczyć co najmniej 30 osób niepełnosprawnych;
  • Obszar F – do 70 proc. kosztów realizacji projektu nie więcej niż 14 tys. zł na każde miejsce dla osoby niepełnosprawnej w warsztacie terapii zajęciowej, tworzone w wyniku realizacji.
  • Obszar G – zarząd PFRON zaproponował, aby nie ustalać wskaźników kosztów, gdyż zadania realizowane przez powiat, w ramach tego obszaru, są szczegółowo regulowane postanowieniami ustawowymi oraz właściwymi aktami wykonawczymi.