Uczestnicy biegu z pochodnią

Pobiegli z pochodnią ulicami Białegostoku

Funkcjonariusze Straży Miejskiej, Komendy Powiatowej Policji oraz Zakładu Karnego w Kwidzynie wzięli udział w „Biegu z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”.

Bieg zainaugurował Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Białymstoku. W sztafecie ze zniczem olimpijskim pobiegli: insp. Mirosław Iljin i mł. insp. Wojciech Lorek ze Straży Miejskiej w Kwidzynie, sierż. Paweł Czarnik z Zakładu Karnego w Kwidzynie oraz nadkom. Jerzy Szatkowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie.

– To już tradycja, że płonie znicz, znajdujący się w miejscu ceremonii otwarcia igrzysk. Ogień przynoszony jest przez sztafetę składającą się z członków organizacji „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”. Naszą sztafetę powitał nadkom. Jacek Kumpiałowski, pełniący obowiązki zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku, który zapalił pochodnię. Sztafeta biegła głównym ulicami miasta do hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w której odbyła się ceremonia rozpoczęcia igrzysk – mówi inspektor Mirosław Iljin ze Straży Miejskiej w Kwidzynie.

Światowa organizacja „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych” to ruch, który narodził się w Stanach Zjednoczonych. Jego celem jest działalność na rzecz osób z upośledzeniem intelektualnym. Członkami organizacji zostają osoby, które pracują w mundurach lub stoją na straży prawa. Wszyscy są wolontariuszami. Działalność ruchu w Polsce rozpoczęła się w 1993 roku. Zalążek organizacji powstał w wyniku działań kilku funkcjonariuszy policji. Organizacja zaczęła działać w ramach Związku Zawodowego Policjantów. Strażnicy miejscy w Kwidzynie byli pierwszymi wolontariuszami ruchu w województwie pomorskim.

(jk)