Malowanie twarzy dziewczynki

Niebieski świat w galerii Liwa

Niebieskie baloniki, niebieska wata cukrowa oraz konkurs rysunkowy „Niebieski Świat” dla najmłodszych to niektóre z atrakcji przygotowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” w Kwidzynie w galerii handlowej Liwa.

Okazją był Światowy Dzień Autyzmu. Organizację tworzą rodzice, specjaliści oraz wolontariusze, których celem jest doprowadzenie do możliwie największej samodzielności dzieci autystycznych. Stowarzyszenie powstało w 2005 roku.

Malowanie twarzy dziewczynki

– Prowadzimy terapię behawioralną dla dzieci z autyzmem, w systemie jeden na jeden. Terapia prowadzona jest w naszych pomieszczeniach, które znajdują się na placu Plebiscytowym w Kwidzynie oraz w Szkole Podstawowej nr 6 i na terenie Ryjewa, w przedszkolu oraz szkole. Część naszych dzieci jest także w przedszkolu Gama, z którym współpracujemy. Pomagamy rodzinom w ich codziennych problemach, związanych z wychowaniem dzieci autystycznych. Organizujemy także szereg imprez integracyjnych, a także wspólne wyjazdy i obozy – mówi Iweta Jabłońska z zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” w Kwidzynie.

Iweta Jabłońska ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” w Kwidzynie

Dodaje, że autyzm jest zaburzeniem rozwojowym o szerokim spektrum, które najczęściej ujawnia się w pierwszych trzech latach życia. Obejmuje ono różne typy osób o cechach autystycznych.

– Mamy dzieci o ponadprzeciętnym intelekcie, czyli bardzo inteligentne oraz dzieci nisko funkcjonujące, u których występuje upośledzenie, dlatego spektrum autyzmu jest takie szerokie. Wśród dzieci autystycznych jest duża rozpiętość intelektu i różnych zachowań, dlatego fachowa pomoc jest bardzo potrzebna. Chodzi o postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniej terapii, która dla każdej osoby jest inna, gdyż osoby z autyzmem różnią się stopniem upośledzenia i potencjałem – wyjaśnia Iweta Jabłońska.

Dodaje, że istotne jest rozpoczęcie terapii po zauważeniu nietypowych objawów.

– W przypadku stwierdzenia zachowań, które mogą świadczyć o autyzmie należy udać się do pedagoga lub psychologa, jeśli dziecko chodzi do przedszkola. Jeżeli dziecko przebywa w domu można oczywiście przyjść także do nas, ale jeśli nie wiadomo czym spowodowane jest zachowanie dziecka, które może zaniepokoić rodziców, warto skorzystać z pomocy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W placówkach oświatowo-wychowawczych w Kwidzynie jest wielu specjalistów, którzy wiedzą czym jest autyzm i wskażą miejsca, w których rodzic uzyska pomoc dla swojego dziecka – mówi Iweta Jabłońska.

Podkreśla, że działalność stowarzyszenia wspierane jest przez samorząd miasta. W budynku przy ul. Warszawskiej, w niedługim czasie, organizacja ma otrzymać pomieszczenia, które poprawią warunki terapii dzieci, która jest niezwykle ważna w osiąganiu ich jak największej samodzielności.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które najczęściej ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia jako rezultat zaburzeń neurologicznych, które oddziałują na funkcje pracy mózgu.

Niepokojące objawy:

• opóźniony rozwój mowy lub częste powtarzanie słów albo usłyszanych wcześniej wypowiedzi, które nie służą komunikacji
  • unikanie kontaktu wzrokowego, niewielkie wykorzystanie mimiki twarzy zwracanie większej uwagi na przedmioty niż ludzi, brak zainteresowania rówieśnikami lub nieumiejętność nawiązywania z nimi kontaktu
  • brak spontanicznej potrzeby dzielenia się swoimi doświadczeniami
  • dziwne zachowania (np. kręcenie się w kółko, machanie rączkami, wydawanie dziwnych dźwięków, zatykanie uszu)
  • brak zabawy w udawania, zabawa powtarzająca się lub nietypowa (np. wprowadzanie przedmiotów w ruch obrotowy)
  • potrzeba niezmienności i opór przed zmianami
  • koncentracja na cząstkowych i niefunkcjonalnych właściwościach przedmiotów (zapach, struktura itp.)

źródło: SNOA

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA”
Plac Plebiscytowy 2/16, 82-500 Kwidzyn
www.snoa.pl