Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Podzielono pieniądze z PFRON

Rada powiatu podjęła uchwałę w sprawie podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do powiatu kwidzyńskiego trafiło prawie 2,1 mln zł na rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych.

– Prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przedstawił plan finansowy, który określa wysokość środków przypadających według algorytmu w 2014 roku dla powiatu kwidzyńskiego. Dopiero ten plan stanowi podstawę do określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON. Projekt uchwały w tej sprawie uzyskał pozytywną opinię Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych – mówi Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

Aby objąć pomocą jak największą liczbę osób, samorząd zdecydował o obniżeniu dofinansowania do takich zadań jak zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz turnusów rehabilitacyjnych. Ustalono także, że w każdym z zadań dotyczących rehabilitacji społecznej pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania będzie przysługiwać dzieciom i młodzieży.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie rozpatrzyło już wnioski osób niepełnosprawnych w sprawie dofinansowania uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Według PCPR z uwagi na znaczny niedobór środków finansowych w stosunku do potrzeb osób niepełnosprawnych komisja przyznała dofinansowanie w pierwszej kolejności osobom niepełnosprawnym, zaliczonym do znacznego stopnia niepełnosprawności lub posiadającym orzeczenie równoważne, składającym wniosek po raz pierwszy (17 osób) oraz dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do 16 lat albo w wieku od 16 do 24 lat, uczącej się i niepracującej bez względu na stopień niepełnosprawności, które nie korzystały z dofinansowania w ubiegłym roku (35 osób).

(jk)

Podział pieniędzy z PFRON

  • Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej – 200 tys. zł
  • Podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej – 180 tys. zł
  • Koszt szkoleń organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy – 9 tys. zł
  • Dofinansowania kosztów działania warsztatów terapii zajęciowej – ponad 1,3 mln zł
  • Dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych – 60 tys. zł
  • Sport, kultura, rekreacja i turystyka osób niepełnosprawnych – 30 tys. zł
  • Zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze – ok. 180 tys. zł
  • Likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych – 70 tys. zł