Bezdomny mężczyzna leżący na kawałku kartonu
Fot. M-ART production, Pexels.com

Pomoc dla bezdomnych

Straż Miejska w Kwidzynie nieustannie sprawdza miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Akcja będzie prowadzona przez całą zimę. Bezdomnym proponowany jest pobyt w schronisku.

– Cały czas sprawdzamy wszystkie miejsca pobytu osób bezdomnych. To między innymi dworzec PKP, ogródki działkowe oraz budynki, w których znajdują się pustostany. Mamy listę tych osób i za każdym razem osobom bezdomnym proponujemy umieszczenie w schronisku, ale osoby te bardzo niechętnie korzystają z tej propozycji. Oczywiście może się zdarzyć, że osoba bezdomna będzie przebywała w miejscu o którym nie wiemy, dlatego apeluję do mieszkańców o ich zgłaszanie. Mieszkańcom Kwidzyna, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, udzielana jest również pomoc w postaci odzieży i gorącego posiłku. Chcę podkreślić, że nasze działania obejmują tylko miasto Kwidzyn. W sprawie osób bezdomnych w innych gminach należy kontaktować się z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej lub policją. Nie tylko osoby bezdomne mogą potrzebować pomocy, ale także takie, które mogły np. zasłabnąć. Należy wówczas zawiadomić pogotowie, policję lub straż. Na pewno funkcjonariusze straży zjawią się na miejscu, aby pomóc takiej osobie – zapewnia młodszy inspektor Mirosław Iljin, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Kwidzynie.
W nocy z 1 na 2 stycznia Straż Miejska otrzymała zgłoszenie dotyczące mężczyzny, który leżał na trawie bez obuwia i w letniej kurtce. Tylko dzięki szybkiej interwencji strażnika miejskiego oraz pogotowia ratunkowego mężczyzna został uratowany przed wychłodzeniem. Okazało się, że był pod wpływem alkoholu. Mężczyzna był wyziębiony i osłabiony. Został przewieziony do szpitala. Straż apeluje, aby reagować również w takich przypadkach.