Zdjęcie grupowe uczestników Warsztatów Żeglarskich i Motorowodnych dla Osób Niepełnosprawnych

Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych podsumowało rok

Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie w mijającym roku było organizatorem warsztatów żeglarskich, które odbyły się w Chorwacji oraz w miejscowości Ryn. Po ich ukończeniu można było uzyskać między innymi patent żeglarza jachtowego. Organizacja warsztatów była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– W Morskich Warsztatach Żeglarskich, które odbyły się w Chorwacji na Morzu Adriatyckim, wzięło udział 28 uczestników z całej Polski. Warsztaty prowadzone były w formie czterech rejsów szkoleniowych. Pogoda była piękna. Zdarzały się dni bezwietrzne, jak i z silnym wiatrem. Podczas organizacji trzeciego rejsu szkoleniowego uczestnicy zmierzyli się ze sztormem, który panował na Adriatyku. Załogi miały możliwość przećwiczenia wszystkich zwrotów w różnych warunkach pogodowych. Celem warsztatów było przygotowanie żeglowania na morzu oraz zdobycia 100 godzin na żaglach i silniku potrzebnych do uzyskania wyższych stopni żeglarskich – twierdzi Janina Skierkowska z Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie.

W miejscowości Ryn odbyły się „Warsztaty Żeglarskie i Motorowodne dla osób z niepełnosprawnością”. Ich uczestnicy przebywali w Ośrodku Młodzieżowym „Zofiówka” położonym nad jeziorem Ryn. W warsztatach wzięło udział 120 osób z całej Polski.

– Wszyscy uczyli się żeglować oraz sterować jachtami żaglowymi Dezeta i Sportina 600 oraz motorowymi Jeanneau. Dbaliśmy z instruktorami o sprawny i bezpieczny przebieg szkoleń, które odbywały się w miłej atmosferze. Każdy dzień rozpoczynał się gimnastyką, a po śniadaniu wszyscy wypływali na wody. Po kolacji odbywały się wykłady dotyczące żeglarstwa. Wielu z uczestników warsztatów przystąpiło do egzaminu na patent żeglarza jachtowego, sternika motorowodnego, a także do egzaminu, który pozwalał uzyskać licencję uprawniającą do holowania narciarza wodnego i innych obiektów pływających – twierdzi Janina Skierkowska.

Dodaje, że podczas dni bezwietrznych pływano kajakami. Nie zabrakło też czasu na spotkania przy ognisku i grillu oraz na śpiewanie żeglarskich piosenek.

– To czas spędzony ze wspaniałymi ludźmi. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się również dzięki dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – podkreśla Janina Skierkowska.

Na organizację „Warsztatów żeglarskich na morzu dla osób z niepełnosprawnością” stowarzyszenie uzyskało z PFRON ponad 173 tys. zł. Projekt „Warsztaty żeglarskie i motorowodne dla osób niepełnosprawnych” uzyskał dofinansowanie z PFRON w kwocie ponad 721 tys. zł.