Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

Powiatowa Olimpiada Kół i Środowisk Osób Niepełnosprawnych

Niepełnosprawni z ośrodków z całego powiatu wzięli udział w Powiatowej Olimpiadzie Kół i Środowisk Osób Niepełnosprawnych. To już szóste zawody, których organizatorem jest Kwidzyński Klub Lekkoatletyczny „Rodło”. Współorganizatorzy olimpiady to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Dom Pomocy Społecznej w Kwidzynie. W organizacji pomaga także Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji.

Niepełnosprawnym zawodnikom przyszli kibicować między innymi przedstawiciele władz samorządowych Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego, w tym Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu, Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu, Roman Bera, wiceburmistrz Kwidzyna i Kazimierz Gorlewicz, wiceprzewodniczący rady miejskiej.

– Formuła olimpiady sprawdziła się, o czym świadczy liczny udział osób niepełnosprawnych ze wszystkich placówek z naszego powiatu. Rehabilitacja jest ważna, ale ważna jest także zabawa i taki charakter ma organizowana impreza, w której wygrywają wszyscy bez względu na wynik – twierdzi Lech Kwiatkowski, prezes Kwidzyńskiego Klubu Lekkoatletycznego „Rodło”.

Olimpiadę otworzył Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu, który podkreślił zabawowy charakter imprezy, w której uczestniczą osoby niepełnosprawne ze wszystkich placówek zajmujących się rehabilitacją.

Przed rozpoczęciem sportowych zmagań zawodnicy wysłuchali kilku piosenek w wykonaniu zespołu z kwidzyńskiego WTZ, z siedzibą w Górkach.

Większość konkurencji doskonale znana jest uczestnikom zawodów. To między innymi toczenie piłki między nogami, przekazywanie piłki górą w rzędzie czy sztafetowy wyścig z przewracaniem kubków. Zawody poprowadził Marek Sroka z Kwidzyńskiego Centrum Sportu i Rekreacji.

Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu kwidzyńskiego, uważa, że ten rok był bogaty w imprezy organizowane dla osób niepełnosprawnych.

– Rok się jeszcze nie kończy, ale dużo się w nim działo, jeśli chodzi o organizację imprez dla osób niepełnosprawnych. Należy takim osobom stwarzać takie warunki, aby mogły się czuć się jak wszyscy mieszkańcy naszego powiatu. Ważne, aby osoby niepełnosprawne mogły uczestniczyć w takich imprezach, jak chociażby ta olimpiada. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że środki finansowe odgrywają tutaj ważną rolę i zawsze ich brakuje. Chciałoby się zrobić coś więcej, ale brakuje pieniędzy, ale nie możemy narzekać. Musimy o te środki zabiegać. Jako samorząd będziemy cały czas wspierać osoby niepełnosprawne – twierdzi Jerzy Śnieg.

Uczestniczy olimpiady po intensywnych przeżyciach, związanych z konkurencjami sportowymi, mogli zrelaksować się podczas dyskoteki przygotowanej przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie. Po zaciętej rywalizacji wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe zdjęcia oraz puchary z rąk Włodzimierza Dawidowskiego z zarządu powiatu.