Rowery

Rower dla niepełnosprawnego

Sześć trójkołowych rowerów rehabilitacyjnych trafiło do osób niepełnosprawnych w Kwidzynie. Wszystkie pochodzą z wypożyczalni, którą otworzyło w Kwidzynie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” razem z Fundacją Eco Textil. Przedsięwzięciu partneruje Polski Czerwony Krzyż. Rowery kupiono za pieniądze pochodzące z recyklingu odzieży.

Wypożyczalnię uroczyście otworzyli Iweta Jabłońska, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” oraz Tomasz Trzos, koordynator akcji Tekstylia w Pomorskim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża. W otwarciu wzięli między innymi udział Piotr Widz, wiceburmistrz Kwidzyna i Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie.

– Otwieramy w Kwidzynie wypożyczalnię rowerów, które zostały ufundowane z recyklingu odzieży pozyskanej na terenie miasta Kwidzyna. Program wdrażamy od roku. Mamy umowę z Urzędem Miejskim w Kwidzynie na zbiórkę odzieży. Chcemy pokazywać, że środki pozyskane ze zbiórki odzieży trafiają do mieszkańców. Dzięki realizacji projektu otwieramy kolejną już wypożyczalnię w województwie pomorskim. Rowery, które będą wypożyczane są warte ok. 13 tys. zł. Przekazujemy nieodpłatnie sześć rowerów dla różnych grup wiekowych. Trzy z nich przeznaczone są dla osób dorosłych, dwa dla dzieci i młodzieży i jeden mały rower dla najmłodszych dzieci. W zależności od zainteresowania będziemy rozwijali naszą działalność w Kwidzynie – zapowiada Tomasz Krzos.

Iweta Jabłońska, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” cieszy się, że po miesiącach starań udało się pozyskać rowery.

– Chciałam pozyskać rowery z myślą o stowarzyszeniu i oczywiście moim synu z autyzmem, który nie będzie nigdy jeździł na zwykłym rowerze. Zależało mi na rowerach trójkołowych. Przez rok czasu zastanawiałam się, jak je pozyskać, próbując między innymi pisać projekt. Ktoś mi podpowiedział, że jest Fundacja Eco Textil, która udostępnia rowery poprzez wypożyczalnie. Weszłam na ich stronę i skontaktowałam się. Sprawy potoczyły się błyskawicznie. Nie minęły dwa tygodnie i rowery do nas dotarły. Ponieważ pracuję z osobami niepełnosprawnymi, nie tylko z autyzmem, postanowiliśmy, że nie będziemy wypożyczać rowerów jednostkowo, ale udostępnimy je organizacjom, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych. W ten sposób skorzysta z nich większa liczba osób niepełnosprawnych – twierdzi Iweta Jabłońska.

Jeden z rowerów trafił do Fundacji „Misericordia” w Kwidzynie, prowadzącej Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie.

Paulina Fajtek z Fundacji Eco Textil zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych.

– Szukamy fundacji, organizacji pozarządowych, szkół specjalnych, jednostek samorządowych w miastach powiatowych, które dysponują odrobiną miejsca, czasu oraz chęci do prowadzenia punktu wypożyczeń rowerów. Wypożyczalnia jest całkowicie bezpłatna, zarówno wypożyczający jak i partnerzy fundacji nie ponoszą żadnych kosztów związanych z korzystaniem z rowerów – informuje Paulina Fajtek.

Dodaje, że przyczynić się do wsparcia działalności fundacji może każdy, oddając niepotrzebne ubrania do kontenerów z logo PCK lub Eco Textil.