Jeźdźcy na koniach

Rywalizowali niepełnosprawni jeźdźcy

Dwa dni w Sztumskim Polu rywalizowali niepełnosprawni jeźdźcy. Pomorski Mityng Jazdy Konnej zorganizowało Stowarzyszenie Olimpiad Specjalnych Polska – Pomorskie, natomiast współorganizatorem był Klub Olimpiad Specjalnych przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Malborku.

Jeźdźcy na koniach

(Na zdjęciu powyżej: Krzysztof Lagowski)

Mityng odbył się już po raz czternasty. Wzięli w nim udział niepełnosprawni sportowcy z powiatu kwidzyńskiego, w tym z Klubu Olimpiad Specjalnych „Olimp” przy Zespole Szkół Specjalnych, Klubu Olimpiad Specjalnych przy Warsztacie Terapii Zajęciowej, Klubu Olimpiad Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Barcicach (gmina Ryjewo).

– Cieszę się z licznego udziału jeźdźców z Pomorza. W mityngu wzięło udział ok. czterdziestu zawodników z siedmiu klubów z naszego województwa. Zawodnicy startowali w takich konkurencjach, jak ujeżdżenie, bieg z przeszkodami, wyścigu dookoła beczek oraz jeździeckiej sztafecie. Jak zawsze tego typu zawody są doskonałą okazją do podsumowania całorocznej pracy trenerów i zawodników. Przy okazji pokazujemy, że tak trudna dyscyplina, jak jazda konna, może być także uprawiana przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Chciałabym podziękować wszystkim za pomoc w przygotowaniu mityngu. Mieliśmy wspaniałe warunki dzięki gospodarzom Gospodarstwa Agroturystycznego Stajnia Iskra w Sztumskim Polu. Oczywiście jak zawsze mogliśmy liczyć na pomoc niezawodnych wolontariuszy – mówi Ewa Detko-Traczyk, dyrektor regionalny Olimpiad Specjalnych w województwie pomorskim.

Wolontariuszki, które poświęciły swój wolny czas, aby wspierać niepełnosprawnych sportowców to: Kamila Hulewicz, Julia Drelich, Patrycja Jakubiak i Aleksandra Karpińska.

Jeździec na koniu prowadzonym na lonży

Zadowoleni z udziału w mityngu są także zawodnicy. Krzysztof Lech (na zdjęciu powyżej) startował w dwóch konkurencjach i zdobył dwa medale.

– Pierwszego dnia musiałem pokonać tor przeszkód i zdobyłem brązowy medal. W drugim dniu wystartowałem w sztafecie i także zdobyłem brąz. Warunki pobytu mieliśmy bardzo dobre. Treningi rozpocząłem w listopadzie w ubiegłym roku i cieszę się, że wziąłem udział w mityngu i tak dobrze mi poszło – mówi Krzysztof Lech z Klubu Olimpiad Specjalnych przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kwidzynie.

Zawodnicy, którzy zdobyli złote medale w poszczególnych konkurencjach wzięli udział w losowaniu, które wyłoniło jeźdźców, którzy wezmą udział w Ogólnopolskim Mityngu Jazdy Konnej, który odbędzie się w maju przyszłego roku w Kwidzynie.

Zdjęcie grupowe jeźdźców

Szczęśliwa dziesiątka, czyli wylosowani uczestniczy przyszłorocznego Ogólnopolskiego Mityngu Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych. Województwo pomorskie będą reprezentować: Maja Kul (ZPS Tczew), Henryk Zdrojewski (DPS Kwidzyn), Łukasz Błaszak (Olimp Kwidzyn), Sebastian Bykowski (Olimp Kwidzyn), Dariusz Jaskólski (WTZ Malbork), Magdalena Ginter (Olimp Kwidzyn), Piotr Dziadzio (Olimp Kwidzyn), Ewelina Kohnert (Olimp Kwidzyn), Anna Łopacińska (DPS Kwidzyn) i Mateusz Jagielski (Olimp Kwidzyn).