Strzykawka i fiolki ze szczepionką
Fot. Arek Socha, Pixabay.com

Szczepienia na chorobę pneumokokową

Mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego mogą już korzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Zaszczepić mogą się osoby, które ukończyły 65 lat i znajdują się w tzw. grupie zagrożenia chorobami układu oddechowego. Wykonawcą szczepień, które rozpoczęły się w październiku, jest przychodnia Sanmed w Kwidzynie, która została wybrana w ramach procedury przetargowej.

Szczepienia są finansowane z budżetu województwa pomorskiego i powiatu kwidzyńskiego, w ramach Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – szczepienia przeciwko pneumokokom 65+.

– Program będzie realizowany do końca roku. W tym czasie planowane jest zaszczepienie 104 osób. W między czasie wyszła od nas, a także z innych powiatów, propozycja, aby rozszerzyć grupę osób, które mogą skorzystać z tego szczepienia. Obecnie mogą się szczepić tylko osoby, które spełniają ścisłe wymogi ujęte w programie profilaktycznym. Widać jednak, że bez poszerzenia grupy osób kwalifikujących się do szczepienia nie wykorzystamy puli szczepionek, które mamy do dyspozycji. Trwają rozmowy z Urzędem Marszałkowskim w tej sprawie. Podobnie było w poprzednich latach, początkowo obowiązywały bardzo ścisłe wymogi dotyczące kwalifikowania do szczepień, ale po zaszczepieniu wszystkich osób, które spełniały początkowe warunki Urząd Marszałkowski poszerzał grupę osób kwalifikujących się do skorzystania z tego programu – twierdzi Joanna Zawadzka z Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Zdrowia Publicznego w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie.

Regionalny Program Polityki Zdrowotnej – szczepienia przeciwko pneumokokom 65+ to odpowiedz samorządu województwa pomorskiego na wzrost zachorowań na chorobę pneumokokową wśród seniorów. Szczepienia ochronne to jedyna i skuteczna metoda zapobiegania chorobie. Zakażenie może prowadzić nawet do śmierci. Od kilku lat w województwie pomorskim notuje się wysoką zapadalność na tę chorobę.

Mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego, którzy ukończyli 65 lat i znajdują się w tzw. grupie ryzyka chorobą pneumokokową, mogą zgłaszać się do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Sanmed” przy ul. Kołłątaja 3 w Kwidzynie dzwoniąc pod numer telefonu 55 261 64 64. Można też skontaktować się za pomocą poczty elektronicznej wysyłając e-mail na adres: rejestracja@nzoz-sanmed.pl lub skorzystać z Facebooka w aplikacji Messenger „Sanmed Przychodnia Rodzinna”.

Ulotka zachęcająca do szczepienia przeciw pneumokokom