Dziewczynka podczas zabawy

Takiej oferty jeszcze nie było – pomoc dla dzieci i młodzieży

Prawie 400 osób planuje objąć pomocą Stowarzyszenie Rehabilitacyjne Centrum Rozwoju Porozumienia w Kwidzynie. Stowarzyszenie do połowy grudnia bieżącego roku będzie realizowało program „Wspomaganie umiejętności porozumiewania się – likwidacja barier w komunikowaniu się dzieci i młodzieży niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością i ich rodziców z terenu powiatu kwidzyńskiego”.

Projekt skierowany jest do niepełnosprawnych dzieci od urodzenia do 18 roku życia, dzieci zagrożonych niepełnosprawnością, które posiadają skierowanie na rehabilitację leczniczą oraz niepełnosprawnej młodzieży do 25 roku życia, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. To kontynuacja ubiegłorocznych działań, z których skorzystało ok. 460 osób. W tym roku ofertę nie tylko poszerzono, ale przygotowano także specjalny pakiet usług dla najbardziej potrzebujących dzieci.

– Podobnie jak w roku ubiegłym, do rąk dzieci, młodzieży i ich rodziców trafią specjalne opracowania, materiały oraz pomoce terapeutyczne i rehabilitacyjne. Specjaliści stowarzyszenia obejmą uczestników projektu specjalnymi programami i udzielą wielu instruktaży, w jaki sposób wykorzystać wszystkie pomoce. W ramach programu będzie można także wypożyczać sprzęt. Rodzice będą mogli liczyć między innymi na doradztwo oraz materiały dotyczące doboru specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, pomocy terapeutycznych i edukacyjnych czy też pracy z dzieckiem w domu. Pomoc obejmie również dostosowanie i konfigurację sprzętu, w tym komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz doradztwo w zakresie doboru placówki dla dziecka, a także przygotowanie do podjęcia edukacji. Zupełną nowością będzie objęcie kompleksową pomocą dzieci z ciężkimi zaburzeniami w porozumiewaniu się z powiatu kwidzyńskiego. Ta metoda pracy została wdrożona w Polsce przez nasze Stowarzyszenie już jakiś czas temu i przynosi pozytywne rezultaty, a ponadto cieszy się ogromną popularnością. pomocą obejmiemy 20 dzieci – twierdzi Emilia Donajska, prezes Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego Centrum Rozwoju Porozumienia w Kwidzynie.

Dzięki realizacji projektu mamy w końcu okazję zastosować te metody pracy wśród dzieci z naszego powiatu. Będą dla nich prowadzone dodatkowe wielospecjalistyczne zajęcia terapeutyczne. Poprowadzą je, w zależności od potrzeb specjaliści: psycholog, logopeda, pedagog, terapeuta zajęciowy i rehabilitant. W zajęciach będzie brał udział także informatyk, który będzie mógł na bieżąco przygotowywać specjalne programy wspomagające proces rehabilitacji. Zajęcia będą superwizowane przez dwóch specjalistów z zakresu komunikacji wspomagającej i alternatywnej. Dzieci objęte zostaną indywidualnymi programami. Zapewnimy im także odpowiedni, często bardzo kosztowny sprzęt, który będą mogli wypożyczyć oraz materiały do pracy w środowisku domowym. W ramach programu zapewnimy też doradztwo i konsultacje, dotyczące realizowanych programów i pomocy komunikacyjnych. Zaoferujemy także pomoc w załatwieniu różnych spraw związanych z niepełnosprawnością dziecka, jak np. dobór odpowiedniego obuwia, siedziska, sprzętu terapeutycznego, rehabilitacyjnego itp. Znamy te dzieci i wiemy, że najbardziej potrzebują wsparcia, dlatego przygotowaliśmy bardzo bogaty pakiet usług – podkreśla Emilia Donajska. Podsumowaniem tych działań będzie spotkanie z rodzicami, opiekunami, nauczycielami i dziećmi, które odbędzie się w połowie grudnia. Spotkanie to poświęcone będzie omówieniu i przedstawieniu programów terapeutycznych wypracowanych podczas zajęć prowadzonych w trakcie realizacji projektu. Analizowane będą również postępy i zmiany w życiu tych dzieci. Istotną częścią spotkania będzie również omówienie propozycji, które można zastosować w przyszłości i dalszej pracy z dziećmi oraz podjęcie współpracy z nauczycielami.

– Niepełnosprawność jest problemem złożonym i niejednorodnym, dlatego obejmujemy działaniami tak szeroką grupę. Poprzez te wszystkie działania zaspokajamy specjalne potrzeby dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin. Wspomagamy złożony proces terapii, rehabilitacji i edukacji. Realizacja programu pozwala poprawiać jakość życia. Przyczynia się też do pogłębiania integracji ze środowiskiem lokalnym dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci zagrożonych niepełnosprawnością – podsumowuje Emilia Donajska.

Stowarzyszenie Rehabilitacyjne Centrum Rozwoju Porozumienia w Kwidzynie uzyskało na realizację programu, w wyniku konkursu ogłoszonego przez samorząd powiatu kwidzyńskiego, 168 500 zł. Wsparcie finansowe zapewniły gminy z powiatu, z których pochodzą dzieci i młodzież, uczestniczący w projekcie. Program będzie realizowany do 15 grudnia 2013 roku.

(jk)

Stowarzyszenie Rehabilitacyjne Centrum Rozwoju Porozumiewania w Kwidzynie powstało w końcu lat dziewięćdziesiątych dzięki zaangażowaniu profesjonalistów pracujących z dziećmi niepełnosprawnymi. Misja stowarzyszenia to popularyzacja wiedzy i doświadczeń dotyczących metod komunikacji wspomagającej i alternatywnej poprzez wydawanie publikacji i organizację szkoleń. RCRP zapewnia zajęcia grupowe dla dzieci, wypożyczalnię specjalistycznych peryferii komputerowych i urządzeń wspomagających porozumiewanie się (AAC), konsultacje diagnostyczne dla dzieci z ciężkimi zaburzeniami porozumiewania się, szkolenia dla terapeutów i rodziców, sprzedaż urządzeń i pomocy dla porozumiewania się. Poza tym RCRP to także publikacja materiałów AAC oraz wydawanie książek.

Stowarzyszenie Rehabilitacyjne Centrum Rozwoju Porozumiewania przy ul. Kołłątaja 4 w Kwidzynie. Tel./faks 55 261 80 30, e-mail: . Strona internetowa: www.aac.netidea.pl, sklep internetowy: www.aac.netidea.pl.

Dziewczynka podczas zabawy