Uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie podczas fizykoterapii

Warsztaty dla rodziców i opiekunów

Rodzice i opiekunowie, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi lub osobami dorosłymi, wymagającymi stałej lub długotrwałej opieki wezmą udział w specjalnych warsztatach, które poprowadzą specjaliści. Wsparcie zostanie udzielone w ramach tegorocznej edycji programu „Opieka wytchnieniowa”, przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Realizatorem programu w powiecie kwidzyńskim, współfinansowanego ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. Pomoc zostanie udzielona w zakresie modułu trzeciego programu „Opieka wytchnieniowa”. Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wyjaśnia, że z poradnictwa mogą skorzystać rodzice lub opiekunowie, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi lub osobami dorosłymi z orzeczeniem o niepełnosprawności, wymagającymi stałej lub długotrwałej opieki.

– Prawdopodobnie pod koniec tego miesiąca rozpoczniemy warsztaty. Będzie to specjalistyczne poradnictwo, w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki. Mamy już grupę osób, która weźmie w nim udział. Będą to spotkania z psychologiem, pielęgniarką, dietetyczką i rehabilitantem. Podczas warsztatów psycholog omówi między innymi sprawy dotyczące komunikacji, asertywności czy radzenia sobie z tzw. wypaleniem, które dotyka osoby długo opiekujące się osobami niepełnosprawnymi czy chorymi. Pielęgniarka pokaże najnowsze metody opieki nad osobami niepełnosprawnymi czy chorymi. Poruszy między innymi sprawy pielęgnacji, w tym między innymi radzenia sobie z problemami dotyczącymi osób leżących. Zajęcia będą prowadzone także w domu uczestników warsztatu. Będzie można poznać od strony praktycznej poznać najnowsze metody pielęgnacji. Rehabilitant zapozna uczestników warsztatu z podstawowymi zasadami rehabilitacji, które pozwolą usprawnić osobę niepełnosprawną. Podpowie i nauczy, także w domach uczestników szkolenia, między innymi sposobów przenoszenia osób niepełnosprawnych bez szkody dla naszego zdrowia. Przedstawi także nowoczesny sprzęt, który ułatwia rehabilitację. Warsztaty poprowadzi także dietetyczka. Nie przedstawi jednak gotowych przepisów, ale zapozna wszystkich z zasadami żywienia osób chorych i niepełnosprawnych, w tym także niepełnosprawnych dzieci. Metody opieki oraz rehabilitacji nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi zmieniają się. Pojawia się wiele nowoczesnych rozwiązań i osoby, które mają nawet bardzo duże doświadczenie w opiece nad swoimi bliskimi, będą mogły nauczyć się czegoś nowego od specjalistów – twierdzi Renata Majda.

Dla każdego opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej lub opiekuna dziecka niepełnosprawnego przewidziano 30 godzin bezpłatnych warsztatów. Projekt będzie realizowany do końca grudnia tego roku. Całkowity koszt projektu to 24 tys. zł. 19,2 tys. zł to środki z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, natomiast 4,8 tys. zł pochodzi z budżetu powiatu kwidzyńskiego.