Seniorzy podczas wizyty w Osterholz

Wizyta w partnerskim Osterholz

Przedstawiciele instytucji, placówek oraz organizacji pozarządowych z powiatu kwidzyńskiego zajmujących się wspieraniem osób niepełnosprawnych oraz seniorów byli gośćmi Powiatowej Rady ds. Seniorów w powiecie Osterholz. Niemiecki Osterholz to partnerski powiat dla powiatu kwidzyńskiego.

Wizyta pozwoliła na wymianę doświadczeń dotyczących wsparcia seniorów i osób wykluczonych oraz osób z niepełnosprawnościami. W skład delegacji powiatu kwidzyńskiego weszli: Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach, Krystyna Chodara, kierownik działu opiekuńczo-terapeutycznego Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie, Ewa Stec, prezes Stowarzyszenia 50+ w Kwidzynie oraz Anna Świątkowska ze Starostwa Powiatowego w Kwidzynie.

– Podczas pierwszego dnia wizyty spotkaliśmy się z przedstawicielami Gminnej oraz Powiatowej Rady Seniorów Powiatu Osterholz. W drugim dniu w Lilienthal odbyła się konferencja niemiecko-polska, poświęcona wsparciu seniorów i osób wykluczonych w powiecie kwidzyńskim. Nasza delegacja wysłuchała wystąpień osób zajmujących się wsparciem seniorów i osób z niepełnosprawnościami z powiatu Osterholz. Przedstawiona została też działalność organizacji pozarządowych działających na rzecz osób potrzebujących wsparcia oraz niepełnosprawnych. Nasi niemieccy gospodarze mogli posłuchać o działaniach Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie, o których opowiedziała Krystyna Chodara oraz funkcjonowaniu warsztatów terapii zajęciowej na przykładzie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach, które przedstawił Bogdan Muchowski. O wsparciu seniorów i osób niepełnosprawnych na przykładzie Stowarzyszenia Senior 50+ omówiła Ewy Stec, natomiast Renata Majda przedstawiła ofertę pomocy dla osób starszych i z niepełnosprawnościami w powiecie kwidzyńskim. Konferencję zakończył wykład Krystyny Chodary „Senior w zgodzie ze zdrowiem i naturą” – podsumowuje konferencję Anna Świątkowska ze Starostwa Powiatowego w Kwidzynie.

Wystąpienia dotyczyły między innymi roli, jaką pełni Powiatowa Rady Seniorów w Osterholz, którą omówiła Nicole Bickschlag. Działania fundacji „Stiftung Amtmann-Schroeter-Haus” w Lilienthal przedstawiła Lena Bus. Heme Mensen (Pflegedienst Lilienthal) omówiła koszty i finansowanie wsparcia dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Kolejny dzień to poznanie działalności Fundacji Maribondo de Floresta, która wspiera osoby z niepełnosprawnością. Fundacja stworzyła miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, które pracują między innymi w restauracji, kuchni czy kręgielni.

-Wizyta oraz formuła konferencji umożliwiły wymianę dobrych praktyk oraz doświadczeń pomiędzy instytucjami i organizacjami z naszego powiatu i powiatu Osterholz – podkreśla Anna Świątkowska.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kwidzynie