Dr Chrystian Meyl pomaga wyładować dary z busa

Wsparcie dla dzieci i szpitala w Barze

Dr Chrystian Meyl z Zakonu Johannitów przekazał czek na 1000 euro. Pieniądze zostanę przeznaczone na wsparcie dla dzieci z ukraińskiego Baru.

To partnerskie miasto dla Kwidzyna, do którego w przyszłym miesiącu dostarczone zostaną także inne dary, zebrane z inicjatywy dr Chrystiana Meyla. To między innymi sprzęt i urządzenia medyczne dla szpitala w Barze.

Dr Chrystian Meyl pomaga wyładować dary z busa

Wśród darów są między innymi urządzenia do EKG i USG, stół operacyjny, lampy oraz inne elementy wyposażenia sali operacyjnej, a także igły, wenflony, fartuchy oraz opatrunki i podobne materiały. Urządzenia takie jak ultrasonograf wprawdzie są używane, ale są sprawne i posiadające gwarancję. Wartość darów Johannitów to ok. 25 tys. euro.

– Dodatkowo dr Chrystian Meyl przywiózł zestaw narzędzi chirurgicznych i sterylizator, który trafi do szpitala w Barze. Planujemy wszystkie dary, w tym także pieniądze dla dzieci dostarczyć 12 maja do Baru. Okazją do wyjazdu będzie otwarcie Domu Polskiego w Barze. Dary są przygotowane do transportu – podkreśla Kazimierz Gorlewicz, przewodniczący rady miejskiej w Kwidzynie, który jest inicjatorem wsparcia szpitala w Barze.

Kazimierz Gorlewicz z symbolicznym czekiem na 1000 euro
Dr Chrystian Meyl przekazał klarnet Julii Filbrandt, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Kwidzynie (na zdjęciu z rodzicami)

Dr Chrystian Meyl, podczas swojej wizyty w marcu, przekazał rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem z Kwidzyna wózek ze specjalnym mechanizmem, który może pokonywać schody. Dar odebrał w stacji socjalnej Johannitów w Kwidzynie ojciec niepełnosprawnej córki. To drugi tego typu dar, który trafił do rodziny w Kwidzynie. Podobne urządzenie dr Chrystian Meyl przywiózł do Kwidzyna w ubiegłym roku. Johannita przywiózł również nietypowy dar. To profesjonalny klarnet dla Julii Filbrandt, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Kwidzynie.

Dr Chrystian Meyl w Państwowej Szkole Muzycznej w Kwidzynie

– Instrument był własnością klarnecistki z Filharmonii Berlińskiej. Klarnet przekazał naszej uczennicy dr Chrystian Meyl. To bardzo utalentowana dziewczynka, uczestniczka wielu ogólnopolskich konkursów. W jej muzyczną edukację bardzo angażują się rodzice – podkreśla Jarosław Golder, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Kwidzynie.

Pomoc zakonu Johannitów to nie tylko dary. Zakon od lat współpracuje z samorządem Kwidzyna. Owocem współpracy jest stacja socjalna, która pomaga przede wszystkim osobom starszym, obłożnie chorym oraz niepełnosprawnym. Najbardziej potrzebujący mieszkańcy mogą korzystać z usług apteki funkcjonującej w ramach stacji.

Dr Chrystian Meyl jest z zawodu lekarzem. Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością charytatywną. Od ponad 25 lat, wraz z niemieckim zakonem Johannitów, wspiera chorych i niepełnosprawnych oraz ubogich mieszkańców Polski. Od 2002 pomocą objęci są także mieszkańcy Kwidzyna, poprzez stację socjalną. W ubiegłym roku dr Christian Meyl trzymał tytuł Człowieka Roku.