Zawodniczka na koniu

XVI Pomorski Mityng Jazdy Konnej

Przed jednym z najtrudniejszych zadań stanęli niepełnosprawni sportowcy z Pomorza. Przez cały rok trenowali, aby wystartować w Pomorskim Mityngu Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych. Niepełnosprawni zawodnicy wystartowali w takich konkurencjach, jak ujeżdżenie, bieg z przeszkodami, wyścig dookoła beczek oraz wyścig sztafet.

Zawody odbyły się na Terenach Rekreacyjno-Wypoczynkowych „Miłosna” w Kwidzynie. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie Olimpiad Specjalnych Polska-Pomorskie.

Zawodniczka na koniu

Ewa Detko-Traczyk, dyrektor Olimpiad Specjalnych w województwie pomorskim, podkreśla, że zawody są bardzo dużym wyzwaniem dla niepełnosprawnych zawodników.

– Cieszę się, że organizacja imprezy przebiegła sprawnie. To bardzo duże wyzwanie dla niepełnosprawnych zawodników. Głównym celem tego typu zawodów jest pokazanie, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą uprawiać tak trudną dyscyplinę jaką jest jazda konna. Zawody to także podsumowanie całorocznych efektów szkoleniowych oraz popularyzacja idei Olimpiad Specjalnych w naszym regionie. To już nasz szesnasty mityng. Chciałbym podziękować wszystkim współorganizatorom i sponsorom, dzięki którym mogliśmy zorganizować mityng, gospodarzom obiektu na czele z Jackiem Goszczyńskim, prezesem Terenów Rekreacyjno-Wypoczynkowych „Miłosna” w Kwidzynie oraz wolonatriuszom na których zawsze możemy liczyć podczas organizacji wszystkich imprez organizowanych w ramach Olimpiad Specjalnych – mówi Ewa Detko-Traczyk.

Sędzią głównym zawodów była Małgorzata Daniluk, która od wielu lat pomaga w przygotowaniu do zawodów niepełnosprawnych jeźdźców. Współorganizatorzy mityngu to Fundacja „Misericordia”, Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie oraz kluby olimpiad specjalnych „Olimp” przy Zespole Szkół Specjalnych, Domu Pomocy Społecznej, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym i Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kwidzynie. Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Pomorskie z siedzibą w Kwidzynie, to jedyna organizacja pozarządowa, która organizuje zawody na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim zgodnie z Ceremoniałem Olimpijskim. Stowarzyszenie ma zgodę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Każdego roku organizuje kilkanaście różnych zawodów regionalnych, które są podsumowaniem rocznej pracy zawodników i trenerów, działających w klubach Olimpiad Specjalnych na terenie całego Pomorza. Uczestniczy w nich ponad 1200 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. W pomorskim oddziale funkcjonuje 31 klubów, w których na co dzień trenuje 574 zawodników. Uprawiane dyscypliny sportowe to pływanie, lekkoatletyka, koszykówka, badminton, bocce, bowling, kolarstwo, jazda konna, piłka nożna, trójbój siłowy, jazda na wrotkach, żeglarstwo, kajakarstwo, tenis stołowy, tenis ziemny, gimnastyka, hokej halowy, narciarstwo biegowe oraz bieg na rakietach śnieżnych. Oddział jest prekursorem kajakarstwa jako dyscypliny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zdjęcie grupowe uczestników mityngu jazdy konnej
Uczestnicy mityngu