Mecz koszykówki

Zagrali niepełnosprawni koszykarze z Pomorza

Niepełnosprawni koszykarze rywalizowali w Pomorskim Turnieju Koszykówki Olimpiad Specjalnych w Kwidzynie. Zawody odbyły się po raz trzynasty. Tradycyjnie zespoły startowały w dwóch grupach sprawnościowych.

Najlepsza w pierwszej grupie okazała się drużyna z Klubu Olimpiad Specjalnych „Olimp” przy Zespole Szkół Specjalnych w Kwidzynie. Zwycięzcą drugiej grupy zostali koszykarze z Klubu Olimpiad Specjalnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Gdańsku. Mecze rozgrywano w hali sportowej przy Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie.

Jak zawsze podczas tego typu imprez nie mogło zabraknąć olimpijskiego ceremoniału. Flaga olimpijska została wciągnięta na maszt w asyście niepełnosprawnych zawodników oraz strażników miejskich, którzy należą do światowego ruchu Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na Rzecz Olimpiad Specjalnych. Olimpijską przysięgę, w imieniu wszystkich uczestników turnieju, złożyła Agnieszka Karpińska, zdobywczyni złotego, srebrnego i brązowego medalu w biegach sprinterskich podczas Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Antwerpii, w Belgii.

Gospodarzem imprezy był Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie.

– Mam przyjemność już po raz drugi być gospodarzem tej imprezy. Zawody dają możliwość zweryfikowania swoich umiejętności na które zawodnicy ciężko pracowali w całym cyklu treningowym. Chciałbym, aby zawody stały się indywidualnym sprawdzianem w pokonywaniu własnych słabości – mówi Marcin Ostrowski, wiceprezes pomorskiego oddziału Olimpiad Specjalnych i dyrektor ZSS.

Ewa Detko-Traczyk, dyrektor Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych w województwie pomorskim, podkreśla, że mecze rozgrywane były na wysokim poziomie.

– Życzę zawodnikom, aby nadal trenowali i wytrwali w wybranych przez siebie dyscyplinach. Podziękowania należą się nie tylko sportowcom, ale trenerom, którzy włożyli dużo pracy w przygotowanie drużyn, wolontariuszom, straży miejskiej oraz wszystkim osobom, które pomogły w organizacji turnieju. Kolejny turniej odbędzie się w przyszłym roku – zapowiada Ewa Detko-Traczyk.

Niepełnosprawnym sportowcom kibicowali między innymi Włodzimierz Dawidowski i Danuta Woronowicz z zarządu powiatu, Kazimierz Gorlewicz, prezes Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych w województwie pomorskim, Bogdan Muchowski, sekretarz Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych i Robert Czekajski, komendant Straży Miejskiej w Kwidzynie. Organizatorzy tegorocznego turnieju, to kluby olimpiad specjalnych przy Zespole Szkół Specjalnych, Warsztacie Terapii Zajęciowej i Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Organizację koszykówki wsparły: Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski w Kwidzynie, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie, Straż Miejska w Kwidzynie oraz MMTS Kwidzyn.

Mecz koszykówki

Grupa I