Turniej tenisa stołowego

Finał pomorskiej ligi tenisa stołowego 2014

Ostatni turniej Pomorskiej Ligi Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych odbył się w Kwidzynie. W hali Sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalncyh nr 1 rozegrano ostatnie mecze, które zdecydowały o końcowej klasyfikacji. Organizatorem ligi jest Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji.

Gospodarzem i organizatorem kwidzyńskiego turnieju był Dom Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Zawodnicy, w zależności od poziomu sprawności, startowali w trzech grupach: A, B i C.

Turniej tenisa stołowego

Bardzo dobrze spisali się tenisiści z powiatu kwidzyńskiego. W grupie A najlepsza okazała się drużyna z Domu Pomocy Społecznej w Ryjewie, drugie miejsce zajęli tenisiści z Warsztatu Terapii zajęciowej w Kwidzynie, natomiast trzecie reprezentacja Olimpiad Specjalnych z Rudna. Najlepszym tenisistą w grupie A został Roman Leszek (DPS w Ryjewie), natomiast na drugim miejscu ligowe zmagania zakończyła Klaudia Klonowska, zawodniczka reprezentująca Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie.

– Jestem zadowolony z sezonu i postawy moich zawodników. Konkurencja była bardzo silna. W ubiegłym roku Klaudia była trzecia. Także drużynowo zajęliśmy trzecie miejsce. Dobrze spisał się także Artur Jurczak, który zakończył ligę w pierwszej dziesiątce. Cieszę się tym bardziej, że zwykle przed turniejem ligowym nie bierzemy udziału w żadnych zawodach, w tym roku jednak musieliśmy wziąć udział w turnieju, który odbył się dzień wcześniej – mówi Marian Behnke. Trener tenisistów z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie.

Najlepszą zawodniczką ligi, nie o wynik tym razem chodziło, została Anna Śniatecka. Według organizatorów była bardzo wytrwałą zawodniczką, która z turnieju na turniej poprawiała swoje umiejętności. Wyróżniono także Bernarda Czechowskiego z Domu Pomocy Społecznej w Damaszce, który był jednym z najstarszych zawodników biorących udział w rozgrywkach tenisowej ligi. Wśród najstarszych zawodników nie zabrakło Czesława Matuszewskiego z Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie, urodzonego w 1945 roku.

– Nie kryję, że zastanawiałem się nad tym czy nadal uczestniczyć w turniejach ligi, ale w końcu się zdecydowałem. Mimo wieku nie mogę narzekać na kondycję. Staram się brać udział w wielu różnych zawodach, nie tylko gram w tenisa, ale biorę udział w innych konkurencjach – mówi Czesław Matuszewski.

Jednym z pomysłodawców utworzenia ligi jest Wojciech Rogaczewski z Domu Pomocy Społecznej w Rudnie, który zapowiada rozpoczęcie kolejnego, wyjątkowego sezonu ligi.
– Pierwszy turniej tradycyjnie odbędzie się na początku marca w Dąbrówce Tczewskiej. Jego organizatorem będzie Dom Pomocy Społecznej w Damaszcze. Liga będzie więc kontynuowana, a będzie to już dwudziesta rocznica. Będzie co świętować – podkreśla Wojciech Rogaczewski.

Puchary i medale wręczali zawodnikom między innymi Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu, Kazimierz Gorlewicz, przewodniczący rady miejskiej, Jerzy Piórczyński, prezes Sekcji Tenisa Stołowego MTS Kwidzyn oraz Wiesław Kita, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kwidzynie. Sędzią głównym zawodów był Aleksander Cichocki. Nad przebiegiem zawodów czuwała tradycyjnie Wiesława Cichowicz z Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. W lidze startuje ponad 100 niepełnosprawnych zawodników z całego Pomorza.

Zespół Domu Pomocy Społecznej w Ryjewie z pucharem i dyplomem
Drużyna DPS Ryjewo