Zdjęcie grupowe zawodników

Ogólnopolski Mityng w Biegach Przełajowych OS

Trzy medale, w tym dwa srebrne i jeden brązowy zdobyli niepełnosprawni sportowcy z powiatu kwidzyńskiego podczas Ogólnopolskiego Mityngu w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych. Mityng odbył się na Terenach Rekreacyjno-Wypoczynkowych Miłosna. Wzięło w nim udział ponad 100 niepełnosprawnych zawodników.

Zdjęcie grupowe zawodników

Srebrny medal w biegu na 800 metrów zdobyła Anna Łopacińska, reprezentująca Klub Olimpiad Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Srebrny medal, także na 800 metrów wywalczył Patryk Lipiński z Klubu Olimpiad Specjalnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Barcicach. Konrad Kaniuk z tego samego klubu zakończył bieg na trzecim miejscu, zdobywając brązowy medal. Bardzo dobrze spisał się także Patryk Rogowski, reprezentujący Klub Olimpiad Specjalnych przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, który na 800 metrów był piąty. W tych samych dniach w Sztumie odbywały się także X Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych. Ceremonia otwarcia obu imprez odbyła się w Sztumie. Nie zabrakło przedstawicieli władz krajowych Olimpiad Specjalnych. Do Kwidzyna przyjechała między innymi Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska. Zawody podsumowano i uroczyście zakończono w Kwidzynie.

– Bardzo dziękuję wszystkim zawodnikom, trenerom, wolontariuszom, opiece medycznej, wszystkim, którzy przez trzy dni uczestniczyli w zawodach. W biegach wzięło udział ok. 100 zawodników z całego kraju. Wspierało ich 30 trenerów oraz 40 wolontariuszy. Biegi rozgrywane były na dystansach 800, 1600 i 2400 m, w trzech kategoriach wiekowych. W Sztumie 35 niepełnosprawnych kajakarzy, których wspierało 10 trenerów oraz 20 wolontariuszy. Nasze zawody mają pokazać, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą z powodzeniem uprawiać różne dyscypliny i osiągać w nich sukcesy – mówi Ewa Detko-Traczyk, dyrektor oddziału regionalnego Olimpiad Specjalnych w województwie pomorskim.

Zawodnicy podczas biegu
Patryk Rogowski (nr 63) w biegu na 800 metrów.

Róża Banasik-Zarańska z Komitetu Krajowego Olimpiad Specjalnych, w przeszłości kierująca pomorskim oddziałem Olimpiad Specjalnych, cieszy się, że to w województwie pomorskim odbyły się dwie duże imprezy z udziałem niepełnosprawnych sportowców.

– Były to niesamowite trzy dni. Przeżyliśmy wiele. Przeżyliśmy walkę z siłami natury. Bardzo dziękuję wszystkim kajakarzom. Te zawody były dla nas ogromnym wyzwaniem, a jednocześnie zaszczytem, że jako oddział pomorski zostaliśmy docenieni przez Komitet Krajowy Olimpiad Specjalnych organizacją zawodów. Staraliśmy się być dzielni w swym organizacyjnym wysiłku. Staraliśmy się, aby z ziemi pomorskiej wszyscy wynieśli wyłącznie dobre wspomnienia – twierdzi Róża Banasik-Zarańska.

Rywalizacja była niezwykle zacięta. Nie wszystkim udało się zdobyć medale, ale mimo tego uczestnicy zawodów, tak jak Patryk Rogowski, który zajął piąte miejsce w biegu na 800 m, byli zadowoleni z możliwości startu.

– Po starcie starałem się biec za pierwszym zawodnikiem. Myślałem, że uda się mi utrzymać dobre tempo, ale okazał się szybszy. Ostatnie metry były trudne, ale ukończyłem bieg – mówi Patryk Rogowski.

Niepełnosprawnym sportowcom tradycyjnie towarzyszyli funkcjonariusze Straży Miejskiej, Komendy Powiatowej Policji oraz Zakładu Karnego w Kwidzynie z Kwidzyńskiego Koła Terenowego, światowej organizacji „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”, w składzie: sierżant sztabowy Anna Tomaszek, nadkomisarz. Jerzy Szatkowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie, inspektor Mirosław Iljin i młodszy inspektor Wojciech Lorek ze Straży Miejskiej w Kwidzynie oraz sierżant Paweł Czarnik z Zakładu Karnego w Kwidzynie.

Organizatorem zawodów był Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Pomorskie z siedzibą w Kwidzynie. To organizacja działającą na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jako jedyna organizacja pozarządowa organizuje zawody na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim zgodnie z Ceremoniałem Olimpijskim (za zgodą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego), które są podsumowaniem całorocznych zajęć rehabilitacyjno-treningowych. Corocznie oddział organizuje ponad 20 imprez sportowych. Uczestniczy w nich ponad 1200 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną.

(jk)

Zdjęcie grupowe zawodników
Od lewej: Anna Łopacińska, reprezentująca Klub Olimpiad Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie, Patryk Rogowski z Klubu Olimpiad Specjalnych przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, Konrad Kaniuk i Patryk Lipiński z Klubu Olimpiad Specjalnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Barcicach.